Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vytoužený a nebezpečný Kašmír. Proč Indie a Pákistán válčí o zelený ráj plný vojáků a zalévaný krví

Pákistánský voják na stráži u trosek indického letadla MiG sestřeleného pákistánskou armádou v Kašmíru. 28. února 2019. Foto: ČTK / Abdul Razzaq, AP
Pákistánský voják na stráži u trosek indického letadla MiG sestřeleného pákistánskou armádou v Kašmíru. 28. února 2019. Foto: ČTK / Abdul Razzaq, AP

„Je-li někde ráj, je to zde, je to zde.“ Výrok přisuzovaný císaři Džehangirovi, který Indii vládl v 17. století a Kašmír velmi miloval. Ve 21. století, stejně jako ve druhé polovině století 20., je Kašmír nebezpečným místem konfliktu dvou v šachu se držících jaderných mocností, které se o něj přetahují: Indie a Pákistánu. Dokázaly to nejnovější teroristické útoky, odveta indického letectva i sestřelení dvou indických letadel Pákistánem.

14. února letošního roku došlo v indickém Kašmíru k teroristickému sebevražednému útoku, který stál životy čtyřiceti indických ozbrojenců. Přihlásila se k němu islámská skupina Jaish-e-Mohammed (JeM) se základnou v Pákistánu.

26. února zaútočily dva indické letouny na cvičný tábor zmíněných islamistů. Indie nálet zdůvodnila obavou o svou bezpečnost a výstrahou před dalšími teroristickými akcemi. Den poté, 27. února, Pákistán oznámil, že obě letadla sestřelil a pilota jednoho z nich drží v zajetí. Útok indických letounů spojil s předvolební kampaní v Indii, kterou od všeobecných voleb dělí už jen několik týdnů. A také se snahou izolovat Pákistán.

Příslušník indického komanda během nasazení v Kašmíru (snímek neznámého data).
Foto: Panky2sharma, Wikimedia Public domain

Indie přiznala, že při útoku jeden letoun Mig-21 opravdu ztratila. A žádala okamžitý bezpečný návrat zadrženého pilota (který se ve vlasti mezitím stal hrdinou). Premiér Naréndra Módi v projevu k národu mluvil o (nejmenovaném) nepříteli, který se snaží Indii destabilizovat a jemuž každý indický občan musí čelit se vší rozhodností.

Indického pilota mezitím Pákistán

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dálný východ

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější