Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proruští dezinformátoři přišli o transparentní účty. Lidé je ruinovali platbami ze zahraničí

Mimo jiné propadly i hlasy pro Volný blok. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Mimo jiné propadly i hlasy pro Volný blok. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Exposlanec Lubomír Volný, který podle ministerstva vnitra šíří dezinformace o ruské invazi, musel zrušit transparentní účet. Lidé mu tam totiž posílali platby ze zahraničí, které banka zpoplatňovala. Příchozí platby na svých účtech ze stejného důvodu zrušili také stíhaný dezinformátor Patrik Tušl nebo Ivan Smetana, který provozuje dezinformační internetovou KTV.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bývalý poslanec Lubomír Volný, který šíří dezinformace o covidu-19 a poté o ruské invazi na Ukrajinu, se dostal do problémů. Za svůj „informační servis“ od fanoušků vybíral peníze na nově vzniklý transparentní účet svého spolku Svobodné zpravodajství. Ještě koncem února tam měl sto tisíc korun.

Teď ale musel transparentní účet zrušit. Lidé mu totiž podle jeho slov začali posílat malé částky v cizích měnách, za což mu banka strhávala poplatky.

„Všechny příchozí platby v cizí měně kromě eura jsou u těchto bank zpoplatněny, většinou nějakým procentem a minimální sazbou. U Fia (Fio banka, pozn. red.) to bylo 100 korun,“ vysvětloval exposlanec Volný společně s Ivanem Smetanou, který provozuje internetovou KTV a rovněž na ni od příznivců vybírá peníze.

„Zlikviduje vás to tím způsobem, že vám někdo pošle

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější