Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bdění pro Ukrajinu – charitativní přenos pořádaný studenty v Národním divadle

Studenti pro Ukrajinu. Foto: Iniciativa Studenti pro Ukrajinu
Studenti pro Ukrajinu. Foto: Iniciativa Studenti pro Ukrajinu

Iniciativa Studenti pro Ukrajinu ve spolupráci s Národním divadlem a přidruženými organizacemi pořádají třídenní nepřetržitý přenos Bdění pro Ukrajinu. Dobročinný přenos se spustil 2. března na webových platformách a sociálních sítích a potrvá 72 hodin. Další média iniciativě nabízejí jeho rozšíření na svých platformách a přenos se promítá i v kulturních institucích regionů České republiky.

Vysílání zahájila mimořádná debata cyklu ND Talks s podtitulem Emergency Briefing – Ukrajina, na niž navázal stream vzkazů, debat a uměleckého programu z Provozní budovy B Národního divadla.

„Prosíme občany České republiky o solidaritu a aktivní pomoc lidem, kteří se v těchto momentech ocitají vlivem kremelské agrese v nesnázích či ohrožení života. Vytrvejme a nespoléhejme se na dosavadní pohodlí Evropy. Vyzýváme světové společnosti, aby finančně podporovaly Ukrajinu a s okamžitou platností zablokovaly své služby v Ruské federaci. Neusínejme! Bděme pro Ukrajinu, která bdí pro nás. Bděme pro principy svobody a budoucnost Europy!“ uvádějí zástupci iniciativy Studenti pro Ukrajinu.

Studenti pro Ukrajinu.

Přenos slouží nejen jako gesto podpory Ukrajině, ale zároveň směřuje diváka na neziskové organizace, například Člověk v tísni, Paměť národa nebo Červený kříž, které mají veřejné sbírky, na které mohou lidé přispět. Akce vzniká ve spolupráci s přidruženými organizacemi, uměleckými seskupeními a umělci z České republiky.

Program je složený z celé řady vystoupení, připravují se performance, koncerty, loutkové divadlo, scénická čtení a vzkazy herců Národního divadla. Mimo jiné proběhnou i dialogy s odborníky na aktuální situaci ve světovém dění. Mezi již potvrzenými jmény z pražského kulturního prostředí jsou Martin Ryšavý, Václav Kopta, Jan Komínek či Xavier Baumaxa. Kromě Martina Ryšavého se bude účastnit i celá řada dalších pedagogů a studentů AMU. Iniciativa studentů je ohledně celé akce a nově vzniklé organizace v kontaktu a aktivně spolupracuje s rektorátem univerzity. Zájem dalších lidí stát se součástí akce a iniciativy neustále roste.

O iniciativě Studenti pro Ukrajinu

Iniciativa Studenti pro Ukrajinu je sdružení studentů, které vzniklo v okamžité reakci na útok Ruské federace proti Ukrajině. Cílem iniciativy je spojit a aktivizovat studenty po celé České Republice, ale také komunikovat se zahraničními institucemi za účelem sjednocení humanitárních a protiválečných aktivit.

Živý přenos celé akce

Studenti pro Ukrajinu.

Prezidentská Debata N
Nenechte si ujít prezidentskou Debatu N v kulturním centru Vzlet. V pondělí 5. prosince budete moci na vlastní oči posoudit schopnosti prezidentských kandidátů v horké fázi politické kampaně a navíc uslyšíte debatu odborníků, kteří na jejich vystoupení navážou. Vstupenky jsou k dispozici na GoOut.cz.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Ruská válka na Ukrajině

Kultura, Mediální spolupráce

V tomto okamžiku nejčtenější