Deník N

Je naše chyba, že voliči utekli k Babišovi. Až zamilovanost pomine, mají se kam vrátit, říká místopředseda Šmarda

Místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Foto: ČTK
Místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Foto: ČTK

Široké veřejnosti je Michal Šmarda poměrně neznámý. Při volbě řadových místopředsedů ČSSD však dostal 392 hlasů, nejvíc ze všech kandidátů. V sociální demokracii je 26 let a devět let vede Nové Město na Moravě. Starostou chce zůstat i nadále.

Ve volbě místopředsedů jste získal 392 hlasů, tedy nejvíc ze všech svých kolegů. Jak si to vysvětlujete?

Dostal jsem míň hlasů než předseda a první místopředseda, beru to s pokorou. Myslím si, že delegáti hledali nějaký konsenzus. Už je nebaví poslouchat diskuse o tom, jestli se máme zaměřovat na městské nebo vesnické voliče. Tyto debaty dneškem končí a strana pochopila, že pro voliče musíme především skutečně pracovat, ať už ve městě, nebo na vesnici. Diskuse o pražských kavárnách nebo městských hospodách by měly skončit.

Jak má podle vás strana pracovat pro voliče?

Především by měla dobře znát jejich zájmy a měla by vědět, že má být ve sporech mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, spotřebiteli a velkými firmami nebo drobnými živnostníky a nadnárodními korporacemi vždycky na straně slabšího. Sociální demokracie vznikla proto, aby chránila slabšího ve sporech, které hýbou společností.

Neměla by právě proto sociální demokracie znát svého voliče, aby věděla, jak ho chránit? Zájmy matky budou jiné než živnostníka.

V tomto sálu je 600 lidí a jenom sedm členů vedení. To jsou obyčejní lidé, žádní bafuňáři. Jsou to lidé z celé republiky, kteří žijí v malých i velkých městech nebo na vesnicích. Oni ty potřeby moc dobře znají. Jestli ve straně něco selhává, je to komunikace mezi obyčejnými členy a vrcholným vedením. Možná proto se teď členové do vedení rozhodli zvolit starostu malého města, který není denně ve vládě a který netráví čas na ministerstvech, ale je v každodenním kontaktu s běžnou realitou. Možná i proto mám tak dobrý výsledek ve volbě místopředsedy.

Když jste zmínil bafuňáře, sociální demokracie byla pro spoustu lidí delší dobu nevolitelná i kvůli napojení na kmotry. Máte pocit, že už se jich zbavila?

Kmotři jdou logicky za mocí. Není to typický znak sociální demokracie, ale je to znak strany, která má velký vliv ve společnosti. Je úkolem každé strany umět se s tím vyrovnat. Sociální demokracie se s tím vyrovnala dobře, ale je pravda, že ne vždycky si toho voliči včas všimli. Možná máte pravdu, že volební výprask, který sociální demokracie dostávala, byl i z tohoto důvodu. Každopádně dnes už ten problém nemá. Dnes ho mají ti, kteří jsou silnější než my.

Roman Onderka po zvolení prvním místopředsedou strany řekl, že ČSSD čeká nejtěžší období od roku 1989. Souhlasíte s ním?

Souhlasím s ním. Zatím každé období, které jsme prožili, bylo nejtěžší od roku 1989. I toto období je opět to nejtěžší od roku 1989. Sociální demokracie má povinnost být alternativou vůči pravicovým stranám a oligarchům. Obyčejní lidí v okamžiku, kdy přijde krize, není práce a kdy ekonomika jde dolů, nikoho jiného než sociální demokracii nemají. Proto má sociální demokracie povinnost přežít.

A může sociální demokracie svým voličům vysvětlit, že je oporou proti oligarchům, když je ve vládě s Andrejem Babišem?

Sociální demokracii nezbývá nic jiného než tuhle dobu přežít, musí to lidem vysvětlit. V minulosti byla ČSSD ve vládě s pravicovými stranami a dokázala v nich hájit sociálnědemokratický program a dokázala se lidí zastat. Byli jsme ve vládě s lidovci či s Unií svobody, což byly pravicové strany. Měli jsme opoziční smlouvu s ODS. Teď jsme byli odsouzení ke spolupráci s hnutím ANO. Ale v každé z těchto vlád sociální demokracie musela najít cestu, jak hájit zájmy těch slabších ve společnosti.

Jenže vy v té vládě nejste sami. Je podporována komunisty, tedy další levicovou stranou. Nepomáhá vám to více prosazovat levicový program?

Komunisté se dnes více než na levicový program zaměřují na stará přátelství se svými bývalými členy.

Mohl byste to rozvést?

Dávají najevo, že mají bližší vztah

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Sjezd ČSSD

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější