Putin si v Sýrii připravil půdu pro útok na Ukrajinu: vyzkoušel si zbraně, dezinformace, ale i reakce Západu

Současná Putinova taktika i chování ruských vojáků na Ukrajině jsou na půdě Evropy nejpozději od jugoslávských válek bezprecedentní. Mnohaleté zkušenosti s ruskou agresí a ruským vlivem ovšem mají například obyvatelé Sýrie, v jejíž občanské válce Rusko válečně operuje už sedm let. Putin si tam tak připravil půdu pro své ambice v Evropě – vyzkoušel si nejen zbraně, ale i dezinformační kampaně a to, jakým způsobem dokážou západní mocnosti na jeho dobyvatelské ambice a válečné zločiny reagovat.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Syřané ruskou vojenskou sílu zažívají na vlastní kůži posledních sedm let. Ruské jednotky útočí na opoziční opevnění, zprostředkovávají hromadné kapitulační dohody místních válčících sil, rozmisťují vojenskou policii na různých místech země. Svou intervencí a následným působením učinil Putinův režim z Asadovy Sýrie prakticky ruský protektorát ve Středozemním moři.
Pozorovatelé dění v Sýrii tvrdí, že bezostyšnost zásahů při ruské intervenci a jejich beztrestnost Vladimiru Putinovi dodaly odvahy. Upozorňují, že mu to poskytlo i obnovení ruských pozic na Blízkém východě, odkud může lépe celosvětově prosazovat ruskou moc. Operace v Sýrii ruskému diktátorovi a jeho záměrům napadnout Ukrajinu tak vydláždily cestu.

„Není pochyb o tom, že ruská intervence na Ukrajině je akumulací série ruských vojenských intervencí v Gruzii v roce 2008, na Krymu v roce 2014 a v Sýrii v roce 2015,“ řekl agentuře AP syrský novinář a hlavní redaktor pro syrské záležitosti Ibrahím Hamídí působící v novinách Ashark Al-Awsat, které sídlí v Londýně.
Putin se podle něj „domnívá, že