Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putinova fatální chyba: postavil klopýtající Západ zpět na nohy. Odteď bude hrát roli jeho tmelu jako kdysi SSSR

Nejen poslanci Evropského parlamentu (na snímku) projevují solidaritu s Ukrajinou čelící Putinově agresi. Podporu vyjadřují politici i veřejnost po celém světě. Foto: ČTK/imago stock&people/Dwi Anoraganingrum via www.imago-images.de
Nejen poslanci Evropského parlamentu (na snímku) projevují solidaritu s Ukrajinou čelící Putinově agresi. Podporu vyjadřují politici i veřejnost po celém světě. Foto: ČTK/imago stock&people/Dwi Anoraganingrum via www.imago-images.de

Komentář Jiřího Pehe: Strategicky chybné, ba katastrofální rozhodnutí Vladimira Putina zaútočit na Ukrajinu zmařilo během několika týdnů jeho letité úsilí rozklížit Západ, využívat jeho slabosti pro své cíle. S trochou nadsázky bychom mohli říct, že Putin Západ jako geopolitickou a civilizační entitu znovu postavil na nohy. A zaplatí za to vysokou cenu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Putinův útok na Ukrajinu, který vedl k pozoruhodnému semknutí západních liberálních demokracií a jejich zvýšené společné akceschopnosti a neutralizoval léta nejrůznějších snah ruských tajných služeb i sympatizantů a pátých kolon Ruska s cílem Západ oslabit. Řeč je o dezinformačních válkách, snahách zasahovat do voleb v západních demokraciích nebo o financování různých hnutí a stran, které přispěly k růstu nacionalistického populismu.

Výsledkem této dlouhodobé a usilovné práce Kremlu bylo značné oslabení Západu i jeho nejednota, jakož i rostoucí nespokojenost s liberální demokracií. To vše se během několika dnů, zdá se, vypařilo jako pára nad hrncem. Západ se pozoruhodně sjednotil a koordinovaně se postavil ruské agresi. Tato skutečnost bude mít nejen zásadní geopolitické dopady, ale změní to – vlastně už mění – i vnitřní fungování západních demokracií.

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině jsme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější