Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zažíváme mánii z Ukrajiny. Až opadne, můžeme cítit naštvání a hořkost, varuje psychiatr

„Může se stát, že budeme mít doma Ukrajince, který začne pít, mít deprese, úzkosti nebo noční můry. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Může se stát, že budeme mít doma Ukrajince, který začne pít, mít deprese, úzkosti nebo noční můry. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ukrajinci, které u sebe ubytováváme, se mohou po čase začít cítit špatně, protože budou zažívat posttraumatickou stresovou poruchu. Měli bychom s tím počítat. Pomoci jim může návštěva odborníka nebo kontakt s bližními. V rozhovoru s Deníkem N na to upozorňuje psychiatr Tomáš Rektor.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Co máme při ubytování Ukrajinců zvažovat.
  • Jak se bránit ve chvíli, kdy cítíme, že kvůli Ukrajině sklouzáváme do mánie.
  • Jestli ukrajinským ženám hrozí v našich domovech posttraumatická stresová porucha.
  • Co dělat, když uvidíme, že lidem, které jsme ubytovali, začíná být psychicky zle.
  • Kdy by naše chuť pomáhat Ukrajincům mohla slábnout.

Na Facebooku jste napsal: „Nechci kazit náladu, jen bych rád připomněl, že nám covid ukázal, jak reagujeme na velké ohrožení. Společné hektické úsilí ve jménu dobra. Vzpomínáte, jak všichni šili roušky? A co přišlo potom? Teď se všichni starají o uprchlíky.“ Jaký vývoj české nálady v souvislosti s Ukrajinou očekáváte?

Těžko se něco predikuje, ale já jsem se snažil odpíchnout od toho, co se dělo v době covidu. Že na začátku všichni byli velmi nadšení, což je klasická obranná reakce. V úzkosti se snažím dělat něco užitečného, něco společného, něco, co mi dodá naději a optimismus.

Je to reakce na bezmoc. Na bezmoc reaguji tak, že dělám něco smysluplného. Jenom jsem narážel na to, jak to potom v covidu pokračovalo. Přehouplo se to do deprese, do averze. A společnost to velmi výrazně rozdělilo.

Snažil jsem se ve zkratce varovat před tím, že to, jak jsme na začátku všichni šili roušky a pak jsme je všichni svorně nenáviděli, tak roušky přece jen nebyly živá bytost. Doufám, že se nestane to, že teď všichni ubytováváme Ukrajince, a pak je budeme všichni nesnášet.

V rámci té euforie je mánie psychologicky obranná reakce. Je poměrně zásadní si uvědomit, co nabízím. A opravdu se zamyslet a říci si:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Psychologie

Rozhovory

Válka na Ukrajině

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější