Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruská agrese proti Ukrajině: Jak číst dosavadní vývoj a situaci na frontě

Hraniční přechod z Ukrajiny do EU, na Slovensko, u Užhorodu. Foto: Andrej Bán, Denník N
Hraniční přechod z Ukrajiny do EU, na Slovensko, u Užhorodu. Foto: Andrej Bán, Denník N

Počáteční zmatek z ruské raketové salvy a vpádu na Ukrajinu se po třech dnech částečně usadil, dá se tedy rekapitulovat, čeho zatím útočící armáda dosáhla a čeho ne. Současně se začínají objevovat zákulisní informace především z ruské strany fronty a ruského zázemí, naznačující další možný vývoj.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rusko ve čtvrtek nad ránem rozpoutalo nevyprovokovaný masivní vojenský útok proti Ukrajině. Prezident Vladimir Putin ji označuje za nacistický stát, státní média mluví o obnovení historické ruské celistvosti. Mezitím Moskva bombarduje i civilní cíle a vlastním obyvatelům ruská média agresi tají.

1. Celková situace

Z map sledujících vojenský postup (mapy Deníku N jsou zde) je zřejmé, že Rusko vsadilo na útok ve čtyřech směrech: na ukrajinskou metropoli Kyjev, dál na východ v oblasti dalšího velkého města Charkova, na východě poblíž okupovaného Donbasu a na jihu z území okupovaného Krymu.

Ruský útok v posledních desítkách hodin, přinejmenším stran územního zisku, částečně uvázl. Kyjev to interpretuje jako zastavení ruské ofenzivy díky výkonu ukrajinských obránců.

Ten zjevně sehrál důležitou roli, jenže přibývá také zpráv o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější