Deník N

Notes: Pětašedesátiletá bomba v bikinách, mikroagrese slušných Čechů, ČSSD si staví dům. A Bratříčku, zavírej vrátka

Prší a venku se setmělo… alespoň v místě, kde vzniká tento páteční Notes. První březnový den leckde připomínal spíš pošmourný podzim, ale na stránkách Deníku N se s prvními nesmělými nádechy jara ocitla spousta vynikajících textů. Dnešními novinami i tímto Notesem se nesou zvuky neúprosné kytary a nezaměnitelného něžného i patetického hlasu Karla Kryla, od jehož smrti tuto neděli uplyne 25 let.

Výpisky z osobitých textů kolegů a kolegyň (si) do Notesu napsala Lenka Vrtišková Nejezchlebová

Klaun a král

„Na světě neexistuje takhle velké sídlo hlavy státu (jako je to naše). To si přímo říká, aby tam byl král.“ Někteří hodní jazykové tvrdí, že Petr Pithart zraje jako víno. Tento obsáhlý rozhovor s Renatou Kalenskou jejich pocitům nahrává. Pithart trefně glosuje politiku, nespoléhá se na bezzubé obecnosti, ani se neuchyluje k laciným rychlosoudům. Váží slova a poctivě je dávkuje (a každému podle zásluh): Ústavu porušovali všichni prezidenti, Zeman zatím vrávorá na její hraně. Babiš v Bruselu mile překvapuje. Ministr Petříček hraje vysokou hru. A Petr Pithart? Nevylučuje, že by mohl kandidovat na krále… tedy na prezidenta.

Výběr nejlepších a nejzajímavějších písní Karla Kryla. Zdroj: Youtube

Znamení doby

Reportérka Jana Ustohalová přináší mrazivé svědectví o mikroagresi, která může nabýt makrorozměrů, minimálně v psychice těch, kteří jsou jí vystaveni. Sedm českých muslimek vypráví, jak dennodenně čelí na ulici, v MHD, v obchodech nadávkám a výhrůžkám od „slušných“ Čechů a Češek. „Šla jsem v centru Prahy se svou dvouapůlroční dcerou a pán utrousil směrem ke mně ‚p*čo‘.“ „V létě mi nadávají i čtyři lidi za den, často na mě plivou.“ (…) „Ti lidé si neuvědomují, že pro ně celá věc skončí napsáním komentáře, ale pro mě tím začíná obrovský stres a strach, protože nikdy nemůžu vědět, kdo ty výhrůžky myslí vážně, a kdo ne.“

Podivná ruleta

Ústa ústavy promlouvají nejednoznačně i na Slovensku. Už za 14 dní budou Slováci rozhodovat o nové hlavě státu a dnes mohou mít pocit, že se ocitli uprostřed Hellerova románu Hlava XXII. Slovenská volební komise se totiž rozhodla vyložit článek ústavy o přímé volbě prezidenta tak, že na vítězství v prvním kole nestačí 50,01 procenta z odevzdaných hlasů, což kritici odmítají jako výklad chybný. Jasno by v tom mohl udělat Ústavní soud, ten je však kvůli nedostatečnému počtu soudců zablokovaný. A nové soudce nemá vybrat nikdo jiný než nový prezident (či prezidentka).

Pasážová revolta

Kolaps podle zákoníku práce hrozí v několika nemocnicích v Moravskoslezském kraji. Tamní lékaři se dosud nedohodli s vedením nemocnic na zlepšení pracovních podmínek a odměňování. Od ledna protestují tím, že přísně dodržují zákoník práce a přesčasy odmítají vydávat za běžnou službu, jak se to dělo donedávna. Až všichni dosáhnou ročního limitu 416 hodin, nastane nejspíš vážný problém. Dění v české zdravotnictví sleduje Eva Mošpanová.

Veličenstvo kat

„Kdybyste se někdy stali diktátory nějaké ambiciózní země, bude se vám hodit informace

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější