Nástroj propagandy. Rusko vsadilo na platformy, kde může šířit dezinformace téměř bez omezení

Agresi vůči Ukrajině provází informační válka. Ruská i separatistická média chrlí „zaručené“ zprávy o ukrajinských útocích, a to hlavně prostřednictvím aplikace Telegram. Platforma zaručuje anonymitu, šifrování a striktně nepotírá šíření dezinformací a nenávisti.
Sociální síť, kterou založil ruský podnikatel Pavel Durov, nereaguje na nátlak ze strany vlády, aby zakročila proti šiřitelům lží, výhrůžek a konspiračních teorií.
Jde o komunikační platformu, která mimo jiné umožňuje tvořit rozsáhlé skupiny a zaručuje i jistou anonymitu a šifrování zpráv. Proto si aplikaci oblíbily také ruské a separatistické kanály, které zájemce zahrnou informacemi – stačí přidat odběr zpráv.
Kvůli anonymitě a šifrování se stal Telegram populárním v zemích bývalého východního bloku, kde přes něj lidé organizují například demonstrace. Využíval jej i běloruský novinář Raman Pratasevič – jeho kanál Nexta hrál důležitou úlohu v organizování demokratické opozice.
Kanály separatistů
Příkladem může být oficiální kanál samozvané Luhanské lidové republiky, který zájemcům intenzivně popisuje většinou vymyšlené případy