Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak žijí a čeho se bojí lidé na obou stranách fronty, ze které Putin přes noc vyrobil „státní hranici“

Olga je Ukrajinka a žije v Mariupolu. Teď už se i ona bojí, že válka zase po osmi letech přijde do "jejího" města. Foto: Iva Zímová
Olga je Ukrajinka a žije v Mariupolu. Teď už se i ona bojí, že válka zase po osmi letech přijde do „jejího“ města. Foto: Iva Zímová

Bojí se války. A nenávidí ty, kdo ji zavinili. Jedni ukazují na východ, druzí opačným směrem. Jiným je jedno, kdo za jejich neštěstí může. Co se děje na Donbase, kde ruští vojáci střídají prchající civilisty?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Doněcká lidová republika je naše vlast a je třeba ji bránit,“ stojí na červeném plakátu vyvedeno žlutým písmem. Podobných visí v centru Doněcka spousta. Některé nabádají muže, aby šli bojovat za nezávislost své země, na jiných je seznam věcí, které si měli lidé vzít při evakuaci do Ruska. Hotovost, ponožky i kopie dokladů. Pokud možno ruských. Ty tady má kdekdo.

Rusko za poslední měsíce rozdalo na východě svého souseda ruské pasy skoro osmi set tisícům ukrajinských občanů. Dalších 1,2 milionu lidí má o to údajně velký zájem. Celkem na okupovaných teritoriích zůstaly asi tři miliony lidí. Z těchto údajů by vyplývalo, že dvě třetiny z nich chtějí žít v ruské říši a stvrdit svou touhu ruským pasem.

Jenže všechno může být úplně jinak. Nic, co se dostane nyní na veřejnost z Doněcka a Luhanska, nelze ověřit. Na místě nejsou nezávislí novináři. Ale jsou tam stále ještě lidé. A ne všichni vítají ruské vojáky, kteří údajně ještě v noci na pokyn Vladimira Putina vjeli na obrněných vozidlech do centra Doněcka, s mávátky v rukou a vítězným pokřikem na rtech.

Dnes ale nikdo ruské kolony neviděl. V Moskvě se teprve horní sněmovna parlamentu chystala použití ozbrojených sil v zahraničí schválit. Tak to má být – vše podle práva. Ruského. Až senátoři zvednou ruku „za“, tanky a obrněné transportéry oficiálně vyjedou plnit Putinovu mírovou misi. „Překvapivě“ ji zvedli všichni přítomní ještě dřív, než agentury stačily zpracovat zprávu, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější