Deník N

Bomba, která spadla na celý svět. První test vodíkové zbraně na atolu Bikini

První vodíková bomba vybuchla 1. března 1954. Foto: US Department of Energy
První vodíková bomba vybuchla 1. března 1954. Foto: US Department of Energy

Před pětašedesáti lety byla napsána jedna z důležitých kapitol historie studené války a vývoje jaderných zbraní. První velký test vodíkové bomby ukázal sílu nové technologie a zároveň posílil protestní hnutí proti dalším megatunám.

Kdybyste se někdy stali diktátory nějaké ambiciózní země, bude se vám hodit informace, že existují tři hlavní druhy jaderných bomb: uranové, plutoniové a vodíkové. Každý z nich má své výhody a nevýhody.

Uranová bomba je jako jediná z nich konstrukčně jednoduchá, protože jednoduchý je i její princip: když máte pohromadě dostatečně velké množství uranu, vybuchne. Stačí tedy vzít dva menší kusy uranu a zařídit, aby se v pravý čas k sobě přiblížily, zbytek zařídí fyzika.

Uran: snadná konstrukce, nedostupné palivo

Takto fungovala bomba v Hirošimě. Tvořila ji dělová hlaveň o průměru 165 mm a dlouhá necelé dva metry. Na každém jejím konci se nacházelo podkritické množství uranu. Jedno z nich sedělo na malé náloži normální výbušniny. Když se zažehla, dělo vystřelilo: uranový projektil prolétl hlavní necelé dva metry a setkal se s druhým kusem uranu.

Postavit takovou bombu podle návodu na internetu dnes představuje náročnější kutilský projekt. Naštěstí je však obtížné obstarat si pro ni

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější