Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co by Putin měl z obsazení Donbasu? Ve skutečnosti jde celou dobu o něco jiného

Jde jen o to, kam až je Putin ochoten zajít. To neví nikdo. Ví to aspoň Putin? Ilustrační foto: ČTK/AP
Jde jen o to, kam až je Putin ochoten zajít. To neví nikdo. Ví to aspoň Putin? Ilustrační foto: ČTK/AP

Komentář Jana Kudláčka: Obsadí Putin ukrajinský Donbas? A celý, nebo jen tu část, kde už osm let vládnou a válčí proruští separatisti? To, o co Putinovi jde ve skutečnosti, už dlouhé roky přehlížíme.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tak především, obsazení Donbasu nedává velký smysl. Putin už přece tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku ovládá dávno a „vstup vojsk“ by teď byl dražší než dříve.

Samozvané útvary, které neuznal nikdo na světě – z taktických důvodů dokonce ani samo Rusko dosud ne –, existují jen díky Kremlu. Kdyby Putin nechtěl, těžko by vznikly, těžko by se udržely při životě. Protože kdyby Putin nechtěl, žádný ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny by v roce 2014 nevznikl, stejně jako by Rusko v témže roce (jak známo také po skončení zimní olympiády) nepřepadlo a od té doby neokupovalo ukrajinský Krym.

Kdyby Putin chtěl, konflikt v Donbase by

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější