Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vrací se noční můra stagflace. V minulosti z ní vedla jedna cesta

Spotřeba amerických automobilů se od sedmdesátých let výrazně snížila. Foto: Unsplash
Spotřeba amerických automobilů se od sedmdesátých let výrazně snížila. Foto: Unsplash

Ruský útok na Ukrajinu přišel dříve, než se svět stačil vzpamatovat z pandemie. Inflace tak bude větší a delší. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok přitom varoval před tím, že válečný konflikt by mohl ke konci roku stáhnout růst ekonomiky k nule. Do veřejné debaty se tak opět vrací pojem stagflace. Spojení vysokých cen a hospodářské stagnace přitom má podle historických zkušeností devastující účinky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Americká auta v sedmdesátých letech hltala benzin po galonech, osmiválcový motor byl standardem. Běžný osobní vůz měl tehdy podle neziskové organizace Pew Charitable Trusts průměrnou spotřebu 17,4 litru na sto kilometrů. Situaci ale rychle změnily ropné šoky, kdy se kvůli dění na Blízkém východě zásadně zvedly ceny ropy.

To zásadně zvedlo cenu dopravy a s tím i dalšího zboží. Šok na straně nabídky vedl do

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější