Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putin zůstal osamocen jako nikdy dřív. Kdo patří k hrstce lidí, kterým nyní naslouchá?

Těch, které k sobě ruský prezident Vladimir Putin pouští, je čím dál méně. A těch, kterým naslouchá, je už opravdu jen hrstka. Ilustrace: Petr Polák
Těch, které k sobě ruský prezident Vladimir Putin pouští, je čím dál méně. A těch, kterým naslouchá, je už opravdu jen hrstka. Ilustrace: Petr Polák

Vladimir Putin, který obklopil Ukrajinu vojáky a od Západu se dožaduje ústupků a bezpečnostních záruk, je podle znalců Kremlu ve srovnání s minulostí stále izolovanější. Kdo jsou lidé v jeho čím dál menším jádru poradců, kteří si ještě uchovali přístup k „tělu“?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Od března 2020 je ruský vládce Vladimir Putin ještě osamělejší než kdykoliv předtím. Přitom podle lidí, kteří ho znali ještě jako mladého důstojníka KGB, nebo těch, kteří s ním přišli do styku, když byl úředníkem na radnici v Petrohradu, má Putin společnost rád. Jenže teď na ni nemá čas. Rozhoduje totiž o bytí a nebytí nejen Ukrajiny, ale i celého světa. Nebo to tak možná cítí.

„Je to dvůr středověkého monarchy, který má o sobě značně přehnané představy, ale disponuje takovými aktivy, že Carlos Slim (mexický magnát, před 10 lety nejbohatší člověk světa, pozn. red.) je ve srovnání s ním ukrajinský taxikář z Ruzyně. A to vysvětluje všechno,“ řekl Deníku N kremelský zdroj, který chce zůstat zdrojem, a tak by nerad byl jmenován.

Kdo patří ke dvoru a jaký je vliv těch, kteří mají přístup až k „tělu“? (Tělo – tak se v ruských politických, novinářských i bezpečnostních kruzích označuje prezident, pozn. red.)

Kvůli uzavřenosti Kremlu nemá dnes přesné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

TOP

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější