Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Živě: Lvov se stal cílem ruského raketového útoku, slyšet byla série explozí

Foto: Gabriel Kuchta
Foto: Gabriel Kuchta

Mariupolské ocelárny Azovstal opustilo přes 260 ukrajinských vojáků, 53 z toho vážně raněných. Byli odvezeni na území kontrolované Ruskem a měli by být vyměněni za ruské zajatce. Krátce poté se stal terčem ruského raketového útoku západoukrajinský Lvov.

Sledujeme: Ruská válka na Ukrajině

Vyšetřovací tým pod patronátem OSN navštívil na Ukrajině území v Chersonské či Záporožské oblasti, která padla do rukou Ruska a při následné protiofenzivě je ukrajinské síly osvobodily. Komise dospěla k závěrům, že mučení se dopouštěli většinou ruští vojáci na Ukrajincích v provizorních věznicích zřízených Ruskem.

„V některých případech bylo mučení nasazováno s takovou brutalitou, že způsobilo smrt oběti,“ řekl dnes Radě OSN pro lidská práva předseda komise Erik Möse.

Komise již dříve uvedla, že činy ruských sil na Ukrajině, včetně mučení, by mohly být posuzovány jako zločiny proti lidskosti. Kreml popírá jakákoli obvinění z mučení či dalších válečných zločinů spáchaných účastníky takzvané speciální vojenské operace, jak Rusko oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Několik jiných orgánů OSN či dalších expertních misí v minulých měsících přineslo zprávy o brutálním zacházení s civilisty zadrženými Rusy na Ukrajině včetně desítek mimosoudních poprav. Mučení mělo podle jejich zpráv donutit oběti k přiznání, že pomáhaly ukrajinské armádě, přimět je ke spolupráci s okupačními úřady a zastrašit lidi podporující Ukrajinu. Některé případy svévolného zadržování a mučení civilistů mají podle dřívějších zpráv na svědomí i Ukrajinci. (ČTK)

Konference N: Jsme připraveni?
Deník N letos oslaví páté narozeniny. Při té příležitosti pořádáme mimořádnou celodenní konferenci se sérií netradičních rozhovorů, které se tématem zaměří na budoucnost. Koná se v pražském Kině Světozor v úterý 31. října. Vstupenky můžete kupovat už nyní.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější