Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pomoc kvůli drahým energiím můžete možná dostat i vy. Jen o tom nevíte

Výdaje domácností za energie v posledních měsících často násobně stouply. Foto: Adobe Stock
Výdaje domácností za energie v posledních měsících často násobně stouply. Foto: Adobe Stock

Až stovky tisíc domácností nyní dosáhnou na příspěvek bydlení, pomoc ale v posledních měsících nově pobírá jen dvacet tisíc z nich. Ministerstvo práce a sociálních věcí podmínky změnilo, aby pomohlo lidem nejvíce zasaženým raketovým růstem cen energií. Analyzujeme, proč se státu nedaří peníze poskytovat ve větší míře.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Současná vládní koalice pro boj proti nárůstu cen energií zvolila strategii takzvané „adresné pomoci“. Za to je kritizována opozičním hnutím ANO, které šlo naopak plošnou cestou snížení daně z přidané hodnoty na energie. Podle kabinetu Petra Fialy si ale prázdná státní pokladna nemůže plošné úlevy dovolit.

„Odpustit nebo snížit DPH znamená, že vyřešíte problém z nějakých dvaceti procent, ale těm domácnostem, které pomoc opravdu potřebují, by to řešení nepřineslo,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda jde především cestou podpory skrze upravený příspěvek na bydlení, na který má v současnosti nárok až půl milionu domácností. Ministerstvo práce upravilo normativy příspěvku a rozšířilo ho i na další typy bydlení.

Kdo má nárok na příspěvek?

  • Lidé, kteří bydlí na základě nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy, služebnosti (věcného břemene) nebo jsou vlastníkem bytu nebo domu. Pomoc mohou čerpat i členové bytového družstva.
  • Lidé, kterým 30 procent příjmů (v Praze 35 procent příjmů) nestačí na úhradu nákladů bydlení a jejichž 30 procent příjmů (v Praze 35 procent příjmů) je nižších než normativní náklady na bydlení. Jejich konkrétní výši najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Zatím ale příspěvek na bydlení pobírá jen asi 150 tisíc domácností. V posledních týdnech jich přibylo asi dvacet tisíc. V Česku nadále zůstávají desítky až stovky tisíc domácností s nárokem, které si ale o příspěvek zatím nepožádaly.

Deník N s některými potenciálními příjemci pomoci mluvil. O příspěvek ale často navzdory nepříznivé ekonomické situaci žádat nebudou. Kvůli zdražování energií mají možnost získat příspěvek i lidé, kteří v minulosti nebyli o dávky z různých důvodů zvyklí žádat.

Byrokratický proces

Žadatel o příspěvek na bydlení musí vyplnit

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější