Deník N

Brexit belgických pralinek. Blížící se odchod Británie z EU a pokles libry mají dopad i na čokoládový průmysl

Belgické čokoládové pralinky vyráběné firmou Valentino chocolatier. Foto: Markéta Boubínová
Belgické čokoládové pralinky vyráběné firmou Valentino chocolatier. Foto: Markéta Boubínová
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Zatímco britská premiérka Theresa Mayová prodloužila o dva týdny čekací lhůtu na verdikt, zda brexit, ať už smluvně ošetřený, nebo chaotický, takzvaný tvrdý, 29. března skutečně bude, nebo se odchod Spojeného království z EU o zatím nekonkrétní dobu odsune, kontinentální i britské firmy se na tvrdý brexit stále pro jistotu připravují. Ty britské mimo jiné dokupují zásoby do svých skladů, například belgickou čokoládu.

Belgické pralinky jsou v Británii oblíbenou pochoutkou. Dlouhodobě samozřejmě nepatří k těm nejlevnějším, v případě brexitu „bez dohody“ by ale mohla jejich cena natolik stoupnout, že si je většina populace raději odpustí. Už po referendu o odchodu Británie z EU v roce 2016, kdy prudce klesla hodnota britské libry, totiž právě cena belgické čokolády vzrostla natolik, že se její dovoz z Belgie výrazně snížil.

Belgické čokoládové pralinky v továrně společnosti Valentino Chocolatier se sídlem v Bruselu. Foto: Markéta Boubínová

„Před referendem byla Británie hned po Francii naším druhým největším zahraničním trhem. Po propadu libry z 1,4 na 1,1 za euro ovšem naši odběratelé během několika měsíců snížili objednávky nákupu čokolády na polovinu. Zatímco v roce 2015 jsme do Británie vyvezli zhruba 12 tun čokolády ročně, teď je to

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

V tomto okamžiku nejčtenější