Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Autentická výprava do pohraničí v roce 1938

Rozhovor s Janem Lakosilem nejen o jeho právě vycházející publikaci Sudety ve stínu Mnichova.

Vystudoval jste ČVUT, pracujete jako projektant pozemních staveb. Co vás přivedlo k zájmu o dějiny?

K tématu novodobé historie jsem se dostal až po studiu vysoké školy, kdy už bylo moje další profesní zaměření dané. Dá se říci, že mne k historii přivedl můj koníček – zkoumání objektů pohraničního opevnění, kterému se věnuji už více než 25 let.

Proč jsou středem vašeho zájmu roky 1938–1939?

Tyto roky jsou samozřejmě spjaty nejen s výstavbou již zmíněného opevnění, ale i s obdobím začátku německé okupace. Myslím, že pochopení událostí a souvislostí, které vedly k mnichovské dohodě a následné březnové okupaci českých zemí, je pro náš národ velmi důležité i s ohledem na to, čím jsme prošli v druhé polovině 20. století, nebo co může i v budoucnu přijít.

Právě vám vychází kniha Sudety ve stínu Mnichova. Z jakého úhlu pojímá toto zásadní období česko-německé historie?

Kniha zachycuje období roku 1938 pohledem lidí, kteří události tohoto krizového roku prožívali přímo v pohraničí. Svoje vzpomínky, zážitky a pocity pak bezprostředně poté z nějakých důvodů sepsali. Právě to dává těmto textům úžasnou výpovědní hodnotu.

Vaše novinka navazuje na bestseller Sudety 1938. V čem se liší a v čem je podobná?

Po vydání knihy Sudety 1938 jsem dostával od řady čtenářů podněty, že by bylo vhodné zpracovat téma roku 1938 i pohledem Čechů, kteří žili v pohraničí. Do nové knihy jsem tedy kromě překladu dosud nepublikovaných vzpomínek německých vojáků či obyvatel německé národnosti zařadil také vzpomínkové texty českých obyvatel. Porovnání obou pohledů může hodně napovědět, proč se české a německé chápání těchto přelomových událostí dodnes mnohdy liší.

Publikace je plná dobových fotografií. Odkud pocházejí?

Z velké části z německých zdrojů. Ať už jde o snímky z pozůstalosti německých vojáků nebo fotografie či pohlednice, které pořídili oficiální němečtí civilní či vojenští fotografové v říjnu 1938 na odstoupeném území. Samozřejmě nechybí ani fotografie z českých zdrojů, ale je jich nepoměrně méně. V drtivé většině případů jsou v knize zařazeny dosud nepublikované fotografie, které jsou často velmi unikátní.

Mnichovská dohoda je bolavé téma české historie, názory na tehdejší možnosti vojenské obrany se rozcházejí… Ubránili bychom se nebo ne?

Nedá se to samozřejmě úplně jednoduše popsat. Já jsem ale svým zkoumáním problematiky dospěl k názoru, že otázka vlastně nezní, zda bychom se ubránili, ale jak dlouho bychom se dokázali bránit. Mezi kolegy občas nenacházím pochopení pro svůj realistický postoj k tématu obrany v roce 1938, ale i ve svých knihách se snažím události a fakta popsat tak, jak byly, a ne tak, jak bychom si přáli, aby byly.

Máte nějaké historické téma, kterému byste se chtěl v budoucnu věnovat?

Témat mám v hlavě ještě dost. Velké pole působnosti nabízí období studené války, které také zatím není probádané příliš do hloubky. Do budoucna bych také rád zpracoval obsazení protektorátu v březnu 1939. Mezery vidím i v určitých tematických oblastech lehkého opevnění, takže určitě je stále nad čím bádat.

 

Titul Sudety ve stínu Mnichova seženete všech knihkupců nebo na www.albatrosmedia.cz.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Inzerce

V tomto okamžiku nejčtenější