Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vyhrožoval poslancům oběšením, dostal pokutu tisíc korun. „Za názor jsem si zaplatil,“ říká muž

Šibenice u Sněmovny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Šibenice u Sněmovny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Lidé, kteří na sociálních sítích vyhrožovali poslancům v souvislosti s pandemickým zákonem násilím nebo oběšením, spáchali podle policie přestupek a čeká je pokuta. To je i případ Radima H., který už za přestupek zaplatil tisíc korun. Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže narůstá agresivita ve společnosti, pokuty za verbální útoky považuje za přiměřené.

Policie se těmito případy začala zabývat na konci ledna, když Deník N upozornil na výhrůžné příspěvky odpůrců proticovidových opatření adresované poslancům. Výzvy k oběšení a násilí na zákonodárcích se objevily na profilu iniciativy Chcípl pes v souvislosti s umístěním šibenice na jedné z demonstrací u Sněmovny.

Například Radim H. na Facebook napsal: „Mají viset. Tu šibenici jsem tam pomáhal tahat já a nikdo mě nepřesvědčí, že tam neměla být. Být na mně, tak ji i ověsím.“

Policie tento příspěvek vyhodnotila jako přestupek a muži dala pokutu. „Případ jsme vyřešili jako přestupek proti veřejnému pořádku, a to příkazem na místě s uložením pokuty,“ reagovala mluvčí krajské policie Královéhradeckého kraje Eva Prachařová.

Sám Radim H. Deníku N řekl, že mu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější