Deník N

Je suis Michal David. Jak populární zpěvák a Češi došli k vzájemnému porozumění

Vyznamenání pro Michala Davida. Ilustrace: Pavel Fuksa
Vyznamenání pro Michala Davida. Ilustrace: Pavel Fuksa

Kdo je Michal David a jak došel k úspěchu? Přečtěte si velký profil populárního zpěváka, který je nám bližší, než si mnozí chtějí připustit.

Píše se rok 1988. Naše země nevzkvétá, ale skupina Kroky Františka Janečka vydává nové album Po cestách růžových. Tady je svět, zdá se, v pořádku. „Nechcem čas marnit nad porcí stejku, tak dávám návrh, jdem na diskotéku,“ zpívá na albu nejvýraznější člen Janečkovy stáje Michal David. V kinech sklízí úspěchy film Kamarád do deště, v němž hraje další člen Kroků, Sagvan Tofi.

Socialistickému režimu zbývá rok, nanejvýš dva, ale ještě se to neví. Režim se snaží švy v rozklížené společnosti zahladit apelem na „příjemnou náladu“. Televizní hlasatel, uvádějící 1. května hudebně zábavný pořad Májové setkání na Kavčích horách, říká:

„1. máj je opravdu takový slavnostní den, že jste dnes kolem sebe viděli jen samé usměvavé lidi? Pojďme v té příjemné náladě zůstat i prvomájový večer a třeba i ve společnosti Karla Hynka Máchy a všech těch, kteří chtějí rozdávat radost, lásku a úsměvnou pohodu.“

Doktrína rozdávání radosti se po letech vynořila znovu na světlo. Když měl v televizním duelu na Seznam Zprávy Jiří Ovčáček jakožto prezidentův mluvčí zdůvodnit, jak je možné, že mezi ohlášenými příjemci státního vyznamenání jsou prezidentovi naklonění lidé z popkultury, zopakoval mluvčí několikrát, že „rozdávají radost“.

Není to poprvé, kdy vyšlo najevo, že vkus současného českého prezidenta se zastavil v české kultuře 80. let minulého století. K nejvýraznějším rozdavačům radosti té doby patřil i Michal David, nekorunovaný král českého diska, určitě jedna z nejvlivnějších figur naší popkultury konce normalizace. Pokusme se vysledovat, kudy vedla cesta mladíka z cirkusácké rodiny k jednomu z nejvyšších státních ocenění.

Zrození Davidovy hvězdy

Narodil se jako Vladimír Štancl, ale pro jednoduchost o něm pišme pod jeho uměleckým pseudonymem, který je ostatně od jeho 18 let i jménem občanským. Podle vlastních zpěvákových vzpomínek zachycených v knize Život nonstop (2008) byl jeden z jeho pradědečků zakladatelem legendárního Cirkusu Kludský. Jeho dědeček také vedl kočovný život, ale jako vesnický provozovatel pojízdného kinematografu.

Bydleli v činžáku v Praze na Budějovické, přičemž dům byl prakticky celý zaplněný rodinou Kludských, což v Michalovi zanechalo cit pro pěstování rodinných a vůbec společenských vazeb. Jen kompletní vlastní rodiny si v dětství příliš neužil. Manželství dcery komediantů, Davidovy matky, s mužem z buržoazní rodiny dlouho nevydrželo, jeho otec pak v roce 1968 emigroval do Švýcarska a stal se bankéřem.

Líbí se vám články Deníku N? Stáhněte si naši aplikaci Minuta po minutě a neunikne vám žádná důležitá aktuální zpráva. 

Když bylo Michalovi deset let, získala jeho matka divadelní angažmá v Itálii. Syna umístila do internátu pro děti diplomatů a zahraničních pracovníků. Byl zde v péči jeptišek

Miloš Zeman

V tomto okamžiku nejčtenější