Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ztrácí Tchaj-wan klíčového spojence? Vatikán stáhl z Tchaj-peje svého nejvyššího diplomata

Vatikán má mezi oficiálními spojenci Tchaj-wanu největší váhu. Rozlohou je maličký, vlivem však naopak. Jeho význam pro Tchaj-pej je nedocenitelný. Foto: Oleksii, Adobe Stock
Vatikán má mezi oficiálními spojenci Tchaj-wanu největší váhu. Rozlohou je maličký, vlivem však naopak. Jeho význam pro Tchaj-pej je nedocenitelný. Foto: Oleksii, Adobe Stock

Téměř bez mediální pozornosti se obešla nedávná zpráva, že Vatikán převelel svého diplomata Arnalda Catalana z Tchaj-wanu do Rwandy. Zdánlivá banalita, kterou dokonce i Vatikán oznámil pouze ve svém italskojazyčném bulletinu, má nepoměrně hlubší kontext. A může dopadnout jak na Tchaj-wan, tak na zájmy katolické církve v Číně.

Ani na oficiálních webových stránkách Svatého stolce nemá ta zpráva žádné prominentní místo. Je jen jednou z mnoha v proudu každodenních aktualit, které Vatikán zveřejňuje skrze pravidelné bulletiny. Navíc musíte zůstat v italskojazyčné verzi webu, protože v mezinárodní angličtině byste zrovna tuto konkrétní zprávu hledali marně.

Ale s italštinou a trochou trpělivosti se nakonec ukáže: datovaná 31. lednem 2022 a opatřená standardním titulkem Rezignace a jmenování. „Svatý otec jmenoval apoštolským nunciem ve Rwandě reverenda monsignora Arnalda Catalana. (…) Do diplomatických služeb Svatého stolce vstoupil 1. července 2001 a sloužil v Zambii, Kuvajtu, Mexiku, Hondurasu, Turecku, Indii, Argentině, Kanadě, Filipínách a Číně (Tchaj-peji),“ stojí ve stručném textu, která je jen o něco málo delší než právě ocitovaný úsek.

Dnes pětapadesátiletý rodák z filipínské Manily Arnaldo Catalan má s diplomacií zjevně bohaté zkušenosti. Ovšem takových lidí je v řadách katolické církve mnoho – zprávy titulkované Rezignace a jmenování se ve vatikánských bulletinech objevují pravidelně.

Klíčový Vatikán

Větší pozornost si zaslouží to, co

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Náboženství

Tchaj-wan

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější