Deník N

Na jednom úřadě budou památkáři, hasiči i hygiena, rozhodování se zrychlí, říká expertka, která se podílela na novém stavebním zákonu

Renáta Králová Pintová je členkou Sdružení pro architekturu a rozvoj. Foto: Deník N, Gabriel Kuchta
Renáta Králová Pintová je členkou Sdružení pro architekturu a rozvoj. Foto: Deník N, Gabriel Kuchta

Ve středu skončilo připomínkové řízení k věcnému záměru nového stavebního zákona. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová mluví o revoluci. Na to, co nový stavební zákon přináší a jaké bude mít dopady, se Deník N zeptal poradkyně pro stavební právo Renaty Králové Pintové. „Účastníci řízení budou i nadále relevantní součástí stavebního řízení. Nezkrátí se jim ani lhůty na vyjádření. Tendence je naopak snižovat zákonné závazné lhůty pro úřady a dotčené orgány,“ říká Králová Pintová, která se na přípravě zákona podílela.

Právě skončilo připomínkové řízení k věcnému záměru nového stavebního zákona. Vyvažuje podle vás práva občanů, stavebníků, státu a územních samospráv?

V tuto chvíli je vyvážený ke všem stranám. Své postavení v něm mají samosprávy i státní správa, občané i stavebníci.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová tvrdí, že zákon je „revoluční cesta“ a má podporu všech ministerstev. Jakou má zákon v tuto chvíli podporu na půdě Sněmovny a mezi dotčenými úřady a organizacemi?

Podpora se ukáže po připomínkovém řízení, ale zásadní rozpory v něm nejsou. Myslím si, že zákon nakonec podporu získá, protože směřuje k jasnému cíli, o kterém se hovoří několik desítek let.

Jaké výhody podle vás zákon má?

Vytvořením Nejvyššího stavebního úřadu se oddělí státní správa od samosprávy. Zaměstnanci stavebního úřadu už nebudou placeni samosprávou, a nebudou tak moci být obviněni z podjatosti a z toho, že jdou na ruku obci, která je platí. Pod jedním úřadem se také sjednotí výklady nejen stavebního zákona, ale i právních předpisů. Člověk pak bude moci předvídat, jak řízení dopadne.

Velká výhoda je také zrychlení povolovacího procesu. Stavebník už nebude potřebovat

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější