Zašifrovali data, chtěli bitcoiny. Hackeři útočí i na počítače praktiků, stát to neřeší

S útoky hackerů se kromě velkých nemocnic potýkají také praktičtí lékaři a ambulance. Zatímco nemocnicím dokáže stát při takovém útoku zajistit podporu, malé ordinace jsou odkázané samy na sebe. Každá z nich spravuje citlivá data v průměru kolem dvou tisíc pacientů.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Uzavřená facebooková skupina sdružující české praktické lékaře se běžně hemží odbornými otázkami ohledně diagnóz či aktuálních covidových postupů. Na vrcholu jedné z vln pandemie – v dubnu minulého roku – se však objevil i dotaz praktické lékařky z menšího jihočeského města. Ptala se kolegů na radu, jak řešit zablokování počítačových systémů v ordinaci.
V době, kdy stát řešil úlohu praktiků jako hlavního pilíře v systému očkování seniorů, ztratil personál ordinace v jižních Čechách přístup ke všem záznamům o svých pacientech.

„V první chvíli jsme nevěděli, co dělat. Jediné, co na obrazovce před sebou máte, je