Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Takhle se k hostům nechová, pánové z UEFA, aneb co se dělo v Genku při slávistické parádě

Atmosféra v sektoru hostí pří utkání fotbalové Evropské ligy KRC Genk – Slavia (1:4) byla bouřlivá a divoká. Foto: ČTK/AP
Atmosféra v sektoru hostí pří utkání fotbalové Evropské ligy KRC Genk – Slavia (1:4) byla bouřlivá a divoká. Foto: ČTK/AP

Běžný fotbalový fanoušek hostujícího týmu na zápasech Ligy mistrů a Evropské ligy zpravidla trpí a zažívá šikanu. Sleduji to už téměř třicet let coby sportovní novinář a v této sezoně jsem si to záměrně dvakrát zkusil na vlastní kůži jako řadový divák.

Poprvé koncem loňského října při autobusovém zájezdu na duel Evropské ligy FC Kodaň – Slavia Praha (0:1) a nyní během únorového střetnutí KRC Genk – Slavia Praha (1:4). Navzdory velmi dobrým výkonům a především výsledkům českého týmu zažívali někteří fotbaloví příznivci z Česka rozporuplné pocity.

Do Dánska i Belgie přicestovala více než tisícovka nadšených diváků, z devadesáti procent přátelských a kultivovaných. Jenže v Kodani na podzim někteří slávističtí fanoušci při cestě na zápas hajlovali, poté se na tribuně nejprve poprali mezi sebou a pak i s pořadatelskou službou. Při odchodu ze stadionu došlo i na konflikty s policií, která osm výtržníků zadržela.

Slavia to odnesla uzavřením svého sektoru při listopadovém utkání v Bordeaux, kde bez podpory příznivců podala nejhorší výkon v této sezoně a prohrála 0:2. Klub navíc dostal za chovaní fanoušků pokutu 20 tisíc eur (asi 520 tisíc korun).

Nebyl to ale pro Slavii první trest v tomto ročníku. Už po srpnovém úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev (1:1) platili červenobílí 66 tisíc eur (asi 1,7 milionu korun) za skandování diváků „UEFA-Mafia!“.

Lístek jen proti pasu či občance

Zpět k zájezdu do Belgie. Po výše uvedených událostech se logicky pro funkcionáře Evropské fotbalové unie (UEFA) stáváme recidivisty. Potenciálně všichni, podle nechvalně známého principu kolektivní viny.

Pokud se chcete osobně podívat na zápas v Genku a máte český pas nebo občanský průkaz, musíte do sektoru vyhrazeného pro hostující fanoušky, i když jste třeba jen neutrální milovník fotbalu nebo z nějakých důvodů fandíte domácím. A sektor pro hosty je vždycky nejhorší

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější