Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Turów se musí zastavit, Polsko žalovat, horlili vládní politici ještě v opozici. Teď kabinet podepsal to, co odmítali

Polský lignitový lom Turów. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Polský lignitový lom Turów. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Někteří politici dnešní vládní koalice se v opozici vyjadřovali pro velmi tvrdý postoj vůči Polsku ve sporu o důl Turów. Trvali na zastavení těžby a na žalobě proti sousední zemi. Teď však vláda přistoupila na dohodu, která těžbu nezastaví. Žalobu přitom Česko stáhne. Velmi razantně se vyjadřovala například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo předseda lidovců Marian Jurečka. Pekarová Adamová tvrdí, že názor nezměnila.

Nynější šéfka Sněmovny nešetřila ještě jako opoziční politička tvrdými slovy.

„Polský návrh, že by nám snad vodu kompenzovali penězi, je směšný a nikdo by ho neměl ani na moment zvažovat,“ napsala Pekarová Adamová přesně před dvěma lety.

„Česká vláda se už musí konečně vzpamatovat a 

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

patak1@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Polsko

Turów

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější