Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael desítky dronů a raket

Pandemický zákon. Co znamená pro běžný život lidí a v čem se liší od nouzového stavu?

Sněmovna schválila novelu pandemického zákona ve středu, po více než 35 hodinách od úterního zahájení schůze. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Sněmovna schválila novelu pandemického zákona ve středu, po více než 35 hodinách od úterního zahájení schůze. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Poslanci ve středu navzdory kritice opozice i řady odpůrců schválili novelu pandemického zákona. Teď ji dostanou k posouzení senátoři. Přinášíme přehled toho, jak se život s touto předlohou změní. Na příkladech vysvětlujeme, co bude moci vláda nařídit podle tohoto zákona, a na co bude potřebovat nouzový zákon.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co bude znamenat pandemický zákon pro běžný život nyní?

Samotná novela bezprostředně zásadní změny nepřináší – jde totiž o právní rámec pro vydávání opatření. V době, kdy nehrozí zahlcení nemocnic, není potřeba žádné ustanovení z pandemického zákona aktivovat. Politici by normu využili až ve chvíli, kdy by se epidemie covidu-19 začala zhoršovat.

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že kabinet nechce jít cestou plošných zákazů, chce mít ale k dispozici nástroj pro případ, že by se situace zhoršila. „Nikdo si nepřejeme, aby pandemie pokračovala. Všichni věříme v to, že omikronem to úplně, nebo alespoň na nějakou dobu, skončí, všichni bychom si to přáli, ale to nestačí. Odpovědná vláda musí mít v ruce nástroj, na základě kterého bude jednat,“ prohlásil.

Za jaké situace by přišla omezení podle pandemického zákona?

Opatření podle zákona nelze

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Mimořádná schůze Sněmovny

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější