Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Věděli jsme méně než vy. Nemůžeme pracovat tak, že někdo napíše článek a jedem, říká ke kontrole na Hradě šéf NBÚ

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang ve Sněmovně. Foto: ČTK
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang ve Sněmovně. Foto: ČTK

Sněmovní bezpečnostní výbor dnes doporučil Národnímu bezpečnostnímu úřadu a archivní a spisové službě ministerstva vnitra provést kontrolu, jak se v Kanceláři prezidenta republiky nakládalo s utajovanými informacemi. Poslanci tak reagovali na zprávu, že Hrad skartoval tajnou zprávu o vyšetřování kauzy Vrbětice. Tento dokument přitom požadovali kriminalisté, kteří chtěli zjistit, zda se s ním neseznamoval nikdo nepovolaný. Jednání výboru se účastnil i ředitel NBÚ Jiří Lang. „My nemůžeme pracovat tak, že někdo napíše nějaký článek a hned start, jedem. Tak se nepracuje,“ říká v rozhovoru s Deníkem N.

Národní bezpečnostní úřad poslal v pondělí na Hrad dotazy, co se tam stalo. Až vám přijdou odpovědi, zahájíte kontrolu?

Víte, úřední proces je úřední proces. Všichni už patrně ví, jak to bylo, jenom my to nevíme. Až se něco oficiálně dozvíme, budeme muset jednat. Jsou tady práva lidí na obou stranách a já o tom přece nemohu rozhodovat bez znalosti věci, kdo je nebo není vinen.

Panuje pochybnost, jak se na Hradě nakládá s utajovanými informacemi, jakým způsobem se tam skartovalo, jaká tam byla skartační lhůta, jestli nebyla utajovaná zpráva skartovaná omylem. To nestačí, aby se tím váš úřad zabýval?

Ptáte se sice zajímavě, ale na špatném místě, protože archivace a skartace jsou věcí archivní služby a archivního zákona. Archivní zákon není v působnosti NBÚ, ale ministerstva vnitra. Takže to, jestli někdo něco skartoval a jak, není otázka na náš úřad.

Když někdo přijede s nějakou písemností, předá ji, někdo ji podepíše, zkontroluje, zaeviduje, zamkne do předepsané skříně a může ji vydat pouze tomu, kdo má prověrku a má k tomu přístup. No a k tomu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kauza Vrbětice

Miloš Zeman

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější