Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ČSSD čeká souboj o nové tváře. Když nás s Maláčovou zvolí, budeme mnohem víc slyšet, slibuje Petříček

Šéf ČSSD Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Šéf ČSSD Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Co důležitého se bude dít na vašem letošním sjezdu? ptají v posledních týdnech novináři sociálních demokratů. Následuje většinou chvilka mlčení a pak věta: Kolik hlasů dostane Jan Hamáček. A dodají: A taky bychom si měli říct, kudy dál.

Sjezd, který v pátek začíná, skutečně budí zdání klidu a možná nudy. Na předsedu strany kandiduje jen vicepremiér, ministr vnitra a současný šéf partaje Jan Hamáček. Na prvního místopředsedu jen brněnský matador Roman Onderka a na posty řadových místopředsedů je zatím téměř méně uchazečů než židlí.

Jenže tak snadné to se sociálními demokraty není. Na sjezdu v Hradci Králové se totiž sejde rozštěpená a volebními debakly rozhádaná strana, která teprve ukáže, zda je schopna si do vedení zvolit nové, moderní tváře. A taky zda je kromě hádek schopná začít pracovat i na taktice, která by ji po letech znovu vrátila mezi úspěšné politické síly.

Hamáček předsedou. Ale jak silným?

Předsednické křeslo má Jan Hamáček jisté, ostatně nemá ve volbě soupeře. Všichni budou napjatě sledovat, jak silnou podporu dostane a nakolik se na jeho volbě odrazí nespokojenost uvnitř strany. Ta byla dobře vidět na lednovém zasedání Ústředního výkonného výboru – tedy širšího vedení strany, které rozhoduje o všem důležitém mezi sjezdy.

Na ÚVV totiž nepřijel celý zástup delegátů z nespokojených krajů. Chyběly hlasy z Plzeňska, nedorazili severočeští zástupci a jejich část z východních a jižních Čech. Na zasedání se sešlo jen 53 procent delegátů, a strana se tak těsně vyhnula fiasku. Kdyby byla účast menší než 50 procent, nemohla by schválit kandidátku pro eurovolby.

„Není to tak, že by nepřijely nespokojené

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější