Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael desítky dronů a raket

Může se Ukrajina ubránit Rusku? Rozeberme si, co v případném konfliktu rozhodne

Foto: ČTK/AP
Foto: ČTK/AP

Komentář bezpečnostního analytika Jana Ludvíka: Už pár měsíců se na východě Evropy schyluje k válce, kterou dost možná nikdo nechce, ale které se také nikdo dost nebojí. Rusko, Ukrajina i Západ nejspíš preferují mír, ale ani jedna strana nechce ustoupit ze svých požadavků. Západ neustupuje, protože nemusí. Ukrajina proto, že nemůže. A Rusko proto, že si svoje požadavky vůči Ukrajině může vzít silou. Pokud to zkusí, ukrajinská armáda mu v tom samozřejmě bude bránit.

Dnes je Ukrajina na míle vzdálená tragédii, ve které byla v roce 2014, kdy jí Rusko sebralo Krym a jím podporovaní ruští separatisté ovládli Donbas a Luhansk. Výrazně se posunula, poměrně dobře vyzbrojila a má ve zbrani přes dvě stě tisíc mužů. Na Ukrajinu navíc aktuálně proudí vojenská pomoc z řady západních zemí. Západ ale nemůže poslat nic, co by mohlo v dohledné době změnit vojenskou realitu mezi Moskvou a Kyjevem.

Současná ukrajinská armáda vznikala v průběhu bojů na Donbasu a pro nasazení právě tam také Kyjev své ozbrojené síly uzpůsobil. Na své východní hranici ovšem Ukrajina bojuje především proti „proruským povstalcům“ vyzbrojeným převážně lehkými zbraněmi, nějakým tím dělostřelectvem a obrněnou technikou, kterou jim Moskva poslala a zamaskovala tak, aby vypadala, že ji povstalci získali ze skladů ukrajinské armády. Ruští vojáci na Donbasu působí a povstalce podporují, ale až na několik momentů, kdy Moskva povstalce zachraňovala, tam ruská armáda nebojovala jako organický celek.

Za posledních osm let navíc posílila i ruská armáda. Proti ukrajinské je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější