Deník N

Notes: Slovenská lekce, Lubomír „Pojď ven“ Volný v akci a s kým sousedí Rusko?

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

Většina Čechů je pořád zvyklá na své bývalé slovenské spoluobčany nahlížet tak trochu spatra. Přeci jen jsme o něco západnější Slované než oni. V politické kultuře se však od některých z nich můžeme jen učit. A závidět prezidenta nejen současného, ale možná i toho budoucího. Ale nic není ztraceno. Přední česká bioložka a genetička hovoří vcelku optimisticky o budoucích možnostech klonování.

Z úterních událostí a komentářů vybíral Libor Stejskal

Smlouvu zajišťující stovky státních pohledávek ročně uzavřel stát se soudním exekutorem, který v té době sídlil v objektu ruské ambasády a působil ve firmách podnikatele, o nějž se kvůli vazbám na Rusko zajímají tajné služby. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jehož se stal exekutor podpisem smlouvy exkluzivním partnerem, vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o bezpečnostní riziko. Další podrobnosti přináší ve svém textu Jan Moláček.

Kolegyně Barbora Janáková se přímo zeptala místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji, zda přece jen nelituje, že přijala pozvání na narozeninovou party Jaromíra Soukupa. Co myslíte: lituje, nebo nelituje?

Člověk těm Slovákům někdy fakt nerozumí. Jako že jeden z favoritů tamních prezidentských voleb odstoupí, aby zvýšil šance na zvolení své dosavadní rivalky v boji s kandidátem Ficovy vládní strany Smer? Jako opravdu? To by tu tedy nikoho nenapadlo. A to si vezměte, že slovenští politici vzešli ze stejných poměrů jako ti naši. Tak nevím… Více kolega Dušan Mikušovič ze slovenského Denníku N.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un se ve středu sejde s demokraticky zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem a bude ho přesvědčovat o svých veskrze mírumilovných záměrech. Trump mu sice nevěří, na druhou stranu potřebuje „městu i světu“ nutně už konečně ukázat, že je opravdu velkým státníkem. Takže od setkání těchto dvou se můžeme nadít ledasčeho. O tom, jaké má Kim v ruce trumfy, napsal ve své analýze Milan Slezák.

Výzva „Pojď ven“ poslance SPD Lubomíra Volného, jenž chtěl těmito slovy přimět svého politického oponenta k pěstnímu souboji, dostává další, dosud netušený rozměr. Pan poslanec se rozhodl neprodloužit nájemní smlouvy několika ostravským rodinám, které bydlí v jím vlastněných bytech. Reagoval tak prý na kritiku ze strany pirátského poslance Mikuláše Peksy, že obchoduje s chudobou. Podle terénní pracovnice platí Volného nájemníci nehorázné peníze za bydlení bez elektřiny, ale přesto by šli ven neradi, protože by mohli i se svými dětmi skončit na ulici. Více se dočtete v článku Barbory Janákové.

Mutanti, monstra, konec civilizace… Tak to zase nepřehánějme. Lenka Vrtišková Nejezchlebová si povídala s úspěšnou bioložkou a genetičkou Helenou Fulkovou o geneticky modifikovaných dvojčatech v Číně, budoucnosti genetického inženýrství i klonování a možnostech buněčné terapie. Na rozdíl od mnoha jiných od ní neuslyšíme varování před katastrofickými zítřky, ale

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější