Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vydražit, nebo zničit podmořský nález? Uruguay řeší, co s nacistickou orlicí

Německá válečná loď Admiral Graf Spee v roce 1936. Foto: autor neznámý, Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0
Německá válečná loď Admiral Graf Spee v roce 1936. Foto: autor neznámý, Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0

Před 16 lety vylovili potápěči u Montevidea z vraku sochu s masivním hákovým křížem, která zdobila za druhé světové války záď německé opancéřované lodě Admiral Graf Spee. Nyní soud státu nařídil, aby poslal hitlerovský artefakt do aukce. Politici ale upřednostňují jeho zničení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je z bronzu, váží hodně přes tři metráky a na výšku měří 230 centimetrů. Na mohutné hrudi má stopu po kulce a v pařátech hákový kříž. Monstrózní socha nacistické orlice je už 16 let bolehlavem uruguayských politiků.

Koncem loňského roku justice potvrdila dřívější rozsudek, že odlitek má být dán do dražby. Politici to nechtějí udělat a nejspíše se obrátí na ústavní soud. Bojí se totiž, že by se dravec se svastikou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Latinská Amerika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější