Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ne, ani pečivo nemusíte vyřadit. Expert vysvětluje, v čem jsou diety nebezpečné

Podle odborníka není při hubnutí nutné vyřadit některou složku potravy. Ilustrační foto: Kateřina Šulová, ČTK
Podle odborníka není při hubnutí nutné vyřadit některou složku potravy. Ilustrační foto: Kateřina Šulová, ČTK

Třetí část seriálu o hubnutí: Pokud to na začátku pokazíte, váha se vrátí zpět.

Jestliže se rozhodujete, zda vyzkoušet některou z diet, zamyslete se nad tím, zda ji dokážete držet dlouhodobě. „Pokud ne, ani ji nezkoušejte. Kdyby komerční diety skutečně fungovaly, neměli bychom na světě více než 800 milionů lidí s nadváhou a obezitou,“ varuje odborník na výživu a pohyb Michal Páleník.

Vysvětluje, proč je tak snadné propadnout dietám – při přísné dietě dochází k rychlému odvodnění těla. Méně vody v těle způsobuje výrazný úbytek hmotnosti již po několika dnech. Ale pozor, nejedná se o ztrátu tuků, jak si často myslíme. Jde především o vodu.

Podle Páleníka komerční diety fungují na principu jednoduchosti. „Je snadné říct, že stačí udělat jednu zásadní věc a problém se vyřeší.“

Diety jsou často založeny na drastickém snížení kalorického příjmu, při kterém člověk hubne nejrychleji. Odborník však varuje: „Když člověk dodržuje tak nízký kalorický příjem, zhubne, ale

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

janvyjidak.pub@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Hubnutí

V tomto okamžiku nejčtenější