Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zvýhodněné hypotéky nestačí. Chceme podpořit, aby lidé stavěli společně, říká Bartoš

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) slibuje podporu bytové výstavby nebo regulaci Airbnb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) slibuje podporu bytové výstavby nebo regulaci Airbnb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nemovitosti a hypotéky podražují, bytů se staví málo a v rámci Evropy má Česko jedno z nejpomalejších stavebních řízení. To všechno jsou problémy, jejichž řešení stojí před novým ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. Podle něj je třeba otázku bydlení řešit komplexně. „Nemůžeme se zaměřit na jednu věc a pak se tvářit, že je to samospasitelné,“ říká předseda Pirátů, který je zároveň vicepremiérem pro digitalizaci. Někteří odborníci vidí cestu k zastavení růstu cen nemovitostí například ve vyšším zdanění investičních bytů. S podobným nápadem před časem koketovali i pražští Piráti. Bartoš ale takový postup odmítá.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč by zvýhodnění hypoték mohlo vést k dalšímu zdražování nemovitostí?
  • Jakým způsobem by mohl stát podpořit takzvané baugruppe – skupiny lidí, kteří spojí své finance a staví společné bydlení?
  • Jak a kdy může stát začít regulovat Airbnb?
  • Co si Ivan Bartoš slibuje od příští vládní novely stavebního zákona?

V programovém prohlášení vlády slibujete zvýhodněné hypotéky pro lidi hledající první vlastní bydlení. Máte už nějakou představu, jak by to v praxi mělo vypadat?

Je to jeden z navržených bodů. Ale komplexita problému dostupnosti bydlení je veliká. Kdybyste vsadil pouze na kartu výhodnějších hypoték v momentě, kdy je široká poptávka, ještě ji stimulujete a ceny nemovitostí dále porostou. Čili nemůžeme zůstat jen u tohoto pilíře.

Státem garantované hypotéky nyní v rámci programu Vlastní bydlení poskytuje Státní fond podpory investic, který spadá pod naše ministerstvo. Já si ale nemyslím, že by bylo vhodné, aby stát skrze tento fond suploval klasické hypotéky. Mělo by dojít k nějakému kompromisu.

Bavil jsem se o tom třeba s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou (za STAN). Stát má určité finanční instituce typu různých fondů nebo Národní rozvojovou banku, debatovat můžeme i s komerčním bankovním sektorem nebo s Českou národní bankou. Na základě takových diskusí by tu mohly vzniknout specifické podmínky pro startovní byty pro mladé rodiny. U těch můžeme mluvit o režimu, kde by podmínky pro získání hypotéky třeba nebyly tak přísné.

Nebo se také mohou podpořit baugruppe. Mladí lidé třeba mají peníze, ale nechtějí si půjčit na 30 let. Ve skupině typu baugruppe mohou poskládat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější