Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Babiš si konečně troufl na rozhovor pro Enko. Jak dopadl? Putinovy plány a vyprodané Brno

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Bývalý premiér po mnoha měsících kývl na rozhovor pro Deník N. Notes vás ale upozorní i na další texty, které byste dnes neměli vynechat. Sepsal ho a texty občas lehce okomentoval Jan Moláček.

Andrej Babiš označuje Deník N za „antibabišovské médium“, což jsou zřejmě v jeho vidění světa všechna, která mu nepatří. Naše žádosti o rozhovor Babiš řadu měsíců odmítal. Nyní změnil názor a možná už lituje, že to udělal. Hana MazancováMarkéta Boubínová mu totiž rozhodně nepřišly jen odkývat stokrát zopakované fráze – posuďte sami.

Rozhovory ovšem vedeme nejen s bývalými, ale i novými členy a členkami vlády. Přečtěte si odpovědi nové šéfky resortu obrany Jany Černochové na fundované dotazy Jana WirnitzeraLukáše Prchala. Řeč je samozřejmě především o hrozící ruské agresi proti Ukrajině.

Té se věnujeme i v několika dalších textech. Komplikace, které by Rusko v případě invaze čekaly, analyzuje Michal Lebduška. Nebyly by malé, mimo jiné proto, že Ukrajina je velká. Michael Žantovský v komentáři nicméně vyjadřuje názor, že Putin už zašel příliš daleko na to, aby jen zachřestil zbraněmi a zase dal pokoj. Už o víkendu vyšel další komentář Jiřího Pehe, který přemýšlí o Putinově motivaci eskalovat napětí – a nachází ji v jeho strachu z demokracie.

Putin rozehrál kolem Ukrajiny se Západem hru, z níž už teď není kam ustoupit. Ilustrační foto: kremlin.ru

Slovensko uzavřelo obrannou dohodu se Spojenými státy – ty by na jejím základě mohly využívat slovenská vojenská letiště. Smlouva je horkým politickým tématem a budí emoce i konspirace, píše Anita Mejzrová.

„Zdravotní“ aplikace, kterou si musejí nainstalovat všichni účastníci olympiády v Pekingu, není sama úplně zdravá, pokud jde o bezpečnostní díry. Popisuje je Zoran Boškovič. Čína tvrdí, že aplikace žádné chyby neměla, a stejně je prý už všechny opravila. Některé týmy se chtějí proti špehování chránit, Česko zatím Číně věří.

Liga lidských práv otevírá v Brně a Ostravě centra, která budou pomáhat obětem takzvaného porodnického násilí, tedy psychického nátlaku, nerespektování soukromí a dalších nepřijatelných praktik u porodu. Jak časté toto jednání je a co znamená pro ženy, které mu musejí čelit, popisuje Barbora Šturmová.

Jiří Rom, který přešel z BIS na Hrad, kde se svým chlebodárcům zavděčil kompromitujícím dokumentem proti šéfovi kontrarozvědky Michalu Koudelkovi, žádá podle zjištění Lukáše PrchalaZdislavy Pokorné o prodloužení bezpečnostní prověrky. Jenže kvůli podezřelým kontaktům z minulosti může narazit.

Ceny nemovitostí v Česku vystoupaly někam za oběžnou dráhu, přesto se v Brně loni prodalo nejvíce bytů za posledních 13 let. Paradox vysvětluje Jana Ustohalová.

Pokud vás zajímá, na co se v lednu dívali redaktoři Deníku N na streamovacích platformách, zkuste některý ze sedmi našich tipů.

Poslechněte si také Studio N, kam si Filip Titlbach pozval falešného Jiřího Ovčáčka – recesistu, který osm let parodoval na Twitteru účet hradního mluvčího tak úspěšně, že často nebylo jasné, který je který.

Co se píše jinde:

Za pár dní končí „milostivé léto“ – jednorázová možnost zbavit se exekuce. Její úspěch závisel mimo jiné na tom, že se o ní lidé v exekuci dozvědí. Praha se snažila, Brno naopak čelilo kritice, že dělá málo. Rozdílný přístup obou měst rozebírá týdeník Respekt.

Pokud vás zajímá, k čemu jsou antigenní testy, jak fungují, co naopak nezvládnou, a nebaví vás číst „zasvěcené“ postřehy odpůrců všeho, přečtěte si srozumitelný výklad na serveru Investigace.

V zítřejším tištěném vydání Deníku N najdete:

  • Komentář: Tři scénáře vývoje ukrajinské krize. Ani jeden není dobrý
  • Babiš posílá do výborů své exministry, šetří tím prý čas
  • Válkovo ministerstvo už nechystá vlastní kampaň na podporu očkování
  • Černochová: Česko je přítelem Ukrajiny a nenechá ji na holičkách
  • Proč se Ossis čertí na Wessis a proč by si ti měli dávat pozor
  • Ženy trpící endometriózou se potýkají s bolestivou menstruací, záněty i potížemi při sexu

Z dnešního Notesu je to vše, přejeme všem klidný týden a politikům odvahu – nejen mluvit s Deníkem N, ale hlavně dělat, co je třeba.

Velký speciál Dějiny Ukrajiny a Dějiny Ruska od Petra Koubského právě v trafikách!

Na základě velkého zájmu jsme připravili nové vydání speciálů o dějinách Ukrajiny a Ruska od Petra Koubského. K dispozici je ve většině trafik po dobu tří týdnů do vyprodání. Za cenu 50 Kč získáte 56 stran hutného čtení, které neztrácí svou informační hodnotu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Názor

Pointa N

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější