Mýty o Huawei, mýty od Huawei. Co můžeme věřit čínské firmě, před níž varuje nejen BIS

Analýza Ondřeje Klimeše: Firma Huawei reagovala na varování českého bezpečnostního úřadu proti používání jejího softwaru a hardwaru sérií rozhovorů svého ředitele Radosława Kędzii a tiskovým prohlášením, v němž „vyvrací“ údajné mýty, které o ní panují. Tato mediální ofenziva ovšem sama představuje jednu velkou mytologii.
Před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vloni 17. prosince 2018. Potvrdil tak například starší závěry Bezpečnostní informační služby a restriktivní kroky, které vůči Huawei podnikly vlády Kanady, USA, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Na rizika expanze Huawei a dalších čínských technologických společností upozornila i česká expertní komunita.
V souladu se zákonem začaly podle varování NÚKIB přijímat příslušná opatření české státní orgány, například vláda, Generální finanční ředitelství nebo Ministerstvo obrany. Nepříznivý vývoj pro Huawei mezitím pokračoval například v Polsku, a to zatčením vysokého manažera společnosti a bývalého důstojníka polské rozvědky pro podezření ze špionáže, nebo v Norsku, kde pře čínskou firmou varovaly domácí zpravodajské služby.
Po varování NÚKIB následovaly reakce plejády exponentů čínského vlivu v České republice, například společensky poněkud neobratné lobbování čínského velvyslance, diskreditace domácích bezpečnostních služeb českým prezidentem a dezinformace z úst předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.
Šéf Huawei v Česku Radosław Kędzia pak poskytl rozhovory Českému rozhlasu, televizi Seznam a serveru Channelworld.cz. Následně