Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rohlík prošetřuje inspekce práce kvůli švarcsystému. Stát může ročně přicházet zhruba o čtvrt miliardy

Pracovníci v brněnské pobočce internetového obchodu Rohlík.cz připravují tašky s nákupem k rozvozu. Foto: ČTK
Pracovníci v brněnské pobočce internetového obchodu Rohlík.cz připravují tašky s nákupem k rozvozu. Foto: ČTK

Kauza kolem odměňování kurýrů internetového obchodu Rohlík vyvolala debatu o tom, jestli je vztah mezi společností a řidiči nelegálním švarcsystémem. V tom sice pracovníci formálně vystupují jako samostatně podnikající osoby, fakticky jde ale o vztah zaměstnavatele a zaměstnance. Podle zjištění Deníku N odpověď na stejnou otázku prošetřuje Státní úřad inspekce práce. A úředníci se o nastavení práce v Rohlíku zajímali už v minulosti. Existenci švarcsystému ve firmě nasvědčují i výpovědi kurýrů, se kterými Deník N mluvil.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Státní úřad inspekce práce zahájil kontrolu ve společnosti provozující internetový obchod loni v září. „Kontroly jsou mimo jiné zaměřeny na možné nelegální zaměstnávání formou švarcsystému. Vzhledem k tomu, že kontrola u zaměstnavatele Velká pecka, s. r. o., není doposud ukončena, nemůžeme poskytnout k jejímu průběhu bližší informace,“ sdělil Deníku N tiskový mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Brněnskou pobočku společnosti Velká pecka, která internetový obchod provozuje, už přitom inspektoři kontrolovali v roce 2018. „Bylo zjištěno 15

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější