Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Koruna letos zůstane silná, věří Rusnok. Základní úroková sazba „téměř jistě“ poroste nad čtyři procenta

Kurz pod 25 korunami za euro letos zůstane, věří Jiří Rusnok. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Kurz pod 25 korunami za euro letos zůstane, věří Jiří Rusnok. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že po zbytek letošního roku zůstane koruna pod úrovní 25 korun za euro. Řekl to v rozhovoru pro Deník N. Česká měna podle něj může krátkodobě ještě dále posilovat. Tento výhled může být špatnou zprávou pro české exportéry, zlevní se naopak dovoz nebo pobyt Čechů v zahraničí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koruna začala prudce posilovat na konci loňského roku, ještě na začátku prosince byl její kurz 25,4 koruny za euro. Pod hranici 25 korun za euro pak pronikla krátce po Vánocích.

Česká měna tak reaguje na řadu vlivů. Tím hlavním je navyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky, která tak odpovídá na vysokou inflaci. S vyššími úroky je koruna zajímavější pro zahraniční investory. Ceny v Česku rostou v reakci na přerušení výrobních řetězců, ale také kvůli přehřátému trhu práce nebo vysokým cenám energií.

Další pohyb koruny pak podle Rusnoka závisí také na externích faktorech. „Záleží na tom, jak se bude vyvíjet

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Osobní finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější