Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nežít ve lži, ale ve smyslu. Kniha o jubilantce Daně Němcové může sloužit i jako inspirace pro těžké chvíle

Bývalá disidentka Dana Němcová při vydání knihy rozhovorů Děj se co děj, nemáte se čeho bát…, 6. prosince 2021 v Praze. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Bývalá disidentka Dana Němcová při vydání knihy rozhovorů Děj se co děj, nemáte se čeho bát…, 6. prosince 2021 v Praze. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Dana Němcová, klíčová osobnost českého disentu, je jednou z největších českých hrdinek. Nejen nové knihy, která vyšla ke konci loňského roku. Včera oslavila 88. narozeniny.

Na první pohled je kniha „Děj se co děj, nemáte se čeho bát…“ vlastně vcelku strohé líčení. Němcová v něm střízlivě vypráví o svém životaběhu a o jeho klíčových bodech. O dětství v rodině původně chomutovského učitele, o seznámení s budoucím mužem, psychologem a filozofem Jiřím Němcem, o rození dětí či o rychlé emigraci, kdy v roce 1968 vyrazili trabantem ve složení sedm dospělých a tři děti do Rakouska, kde pobyli tři měsíce a v listopadu se vrátili zpátky do Československa.

O rok později, krátce před prvním výročím srpnové okupace, se rodina nastěhovala do slavného bytu v Ječné. Zde se od té doby setkávali a mísili jejich přátelé z různých skupin vzdorujících vládnoucímu režimu, ať už šlo o disidenty, intelektuály a umělce, či lidi z okruhu Martina Jirouse a skupiny The Plastic People of the Universe.

Němcová svůj byt nazývá „merry ghettem“,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura faktu

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější