Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Tradiční“ vakcína pro váhající neočkované přijde později. Známe detaily

Tohle by mohla být ta pravá vakcína pro váhavé. Foto: Adobe Stock
Tohle by mohla být ta pravá vakcína pro váhavé. Foto: Adobe Stock

Vakcínu Nuvaxovid od americké firmy Novavax, jejíž část se vyrábí i v Česku, EU autorizovala už loni v prosinci. Do členských států včetně Česka se však dostane až v týdnu od 21. února, byť ministerstvo zdravotnictví původně avizovalo leden. Do poloviny března by mělo přijít 370 000 dávek, které objednalo ještě ministerstvo Adama Vojtěcha, v druhém čtvrtletí pak dalších 400 000 dávek, které objednalo už nové vedení ministerstva zdravotnictví. Popisujeme, jak by Nuvaxovid mohl být distribuován a kdo ho může dostat.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nuvaxovid je vůbec první takzvaná proteinová vakcína, která se dostává do EU. Její významná část, samotný spike protein koronaviru, se vyrábí mimo jiné i v Česku, logistiku to ale nijak nezrychlí. Vakcíny proti covidu-19 zatím prakticky pokaždé objednávala pro členské státy dohromady Evropská komise, a distribuce tedy musí být v celém bloku centrální a začít najednou.

„Novavax včera potvrdil, že začne dodávat Nuvaxovid do Evropské unie v týdnu od 21. února. Všech 370 tisíc dávek objednaných na první čtvrtletí letošního roku by pak mělo přijít ve

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější