Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sněmovní maraton jako šance pro ANO. Schillerovou to evidentně baví, popisuje politolog

Poslanci hnutí ANO během jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě Petra Fialy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Poslanci hnutí ANO během jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě Petra Fialy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Jednání o vyslovení důvěry vládě je jedním z prvních velkých testů, jak bude vypadat sněmovní praxe po odchodu ANO do opozice. Debata podle politologa Lukáše Jelínka ukázala, že hnutí bude pro kabinet Petra Fialy tvrdým soupeřem.

Aktuální jednání Sněmovny se stalo skutečným diskusním maratonem. Poslanci jej protáhli na nejdelší debatu o důvěře vládě v éře novodobého českého parlamentarismu. Do kritiky plánů nastupující pětikoalice se důsledně pustila obě opoziční hnutí – ANO i SPD. Nastupující sestavě vytýkala programové plány, personální obsazení kabinetu i řadu politických otázek jako například zřizování nových vládních postů.

Po podzimní porážce ve volbách bylo velkou neznámou, jak si ANO povede coby hlavní opoziční síla v zemi. Andrej Babiš a spol. byli totiž prozatím vždy součástí vlády. Podle politologa Lukáše Jelínka jednání ukázalo, že se hnutí bude profilovat jako ostrá opozice.

„Těží z toho, že mají živý vhled do fungování vlády a státu, snaží se zúročit svůj vědomostní kapitál. Zároveň si podle mě uvědomují, že ANO má stále nejlepší preference, a chtějí se tudíž ukázat před voliči, že jsou kompetentní a kdykoli připraveni opět převzít vládní odpovědnost,“ říká Jelínek.

Hnutí podle něj potřebuje vyprofilovat viditelné osobnosti, které by mohly v případě Babišovy kandidatury na prezidenta převzít větší roli. „Vzhledem k tomu, že žádný druhý Andrej Babiš není, musí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější