Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ČSSD utrpěla debakl. Vedení strany špatně určilo diagnózu i léčbu a chce v tom pokračovat, říká hejtman Bernard

Jestli se sociální demokracie nezmění, zanikne, varuje po fiasku strany v komunálních volbách plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Vadí mu příklon některých straníků k Číně a Rusku. I to je podle něj důvod, proč sociální demokracie “plave po dně” a ještě se od něj neodrazila. Řešení vidí v návratu ČSSD do starých mantinelů svobody, demokracie, solidarity a prosperity.

Předseda Jan Hamáček prohlásil, že se sociální demokracie odrazila ode dna. Vidíte výsledky voleb podobně?

Hodnotím to jako porážku, debakl a zhoršující se vnímání ČSSD v této zemi.

V čem vidíte příčinu, že ČSSD ztrácí voliče? Dnes ráno jste na Facebooku kritizoval lavírování mezi Západem a Východem či slib, že se budou rozdávat peníze z rozpočtu třeba na jízdné zdarma…

Sociální demokracie by se měla držet základních mantinelů jako svoboda, demokracie, solidarita a prosperita. V solidaritě se snažíme, v těch ostatních věcech je to složitější. Hodně lidí z naší strany se otevřeně přiklání k východním režimům: k Číně, k Rusku. U nich se vyzdvihuje obchodní potenciál, přitom je zanedbatelný. Jasně se ukazuje, že tuto zemi živí orientace na Západ, náš průmysl s vědou a výzkumem a otevřený obchod.

Kde ještě podle vás vybočuje ČSSD z těch základních mantinelů?

Přidejte k tomu, že se někteří projedou s motorkářským gangem z Ruska (Noční vlci, pozn. red.), kteří mají na nádržích komunistické symboly. Občas se někdo pustí do Romů a říká, že oni jsou problém této země, ačkoliv jsme měli 30 let, abychom ty problémy řešili, ale spíš jsme je zkomplikovali. Začala se tu totiž tvořit ghetta. Jmenujeme se sociální demokracie. Zaposlouchejte se do těch slov. My se od tohoto zásadního imperativu poměrně významně odkláníme.

Myslíte tedy, že voliči nevědí, co nyní od sociální demokracie čekat?

I z mých předchozích vyjádření je snad evidentní, že jsem velmi skeptický. Léčení nemocné sociální demokracie těmito léky bude neúspěšné. Zdá se, že přední představitelé ČSSD stanovili pro stranu špatnou diagnózu a určili špatnou léčbu. Oni v tom ale chtějí pokračovat. Pacientovi se zvyšuje horečka a oni mu furt dávají špatné léky.

Bude mít výsledek ve volbách nějakou reakci?

Bude kolem toho ještě velká debata. V ČSSD teď nastane další diskuze o jejím směřování a je potřeba si říct, co představuje sociální demokracie.

O sebereflexi a směřování strany se ale mluví už přes rok. Mluvilo se o usmiřování jednotlivých křídel ve straně, bylo zvoleno nové vedení. Není problém v tom, že sociální demokracie spíš než politiku směrem ven řeší stále vnitřní problémy?

Ano, to se dá samozřejmě podepsat. S tím souhlasím. Strašně důležité je se zaměřit na to, co chcete dělat pro město, pro kraj a pro tuto zemi. Nejhorší je to dělat přes systém: co nám přináší nejvíce bodů. Já už to úplně nesnáším. Myslím, že nabíháme na levná populistická řešení.

Vždy někdo s něčím přijde a my se to hned snažíme trumfnout

Takže by si strana neměla sestavovat program podle veřejného mínění, ale podle nějaké dlouhodobé ideologie?

Nejde jen naslouchat davu. Státník by měl ovlivňovat myšlenky lidí a vysvětlovat, co je nejlepší pro tuto zemi. Chybí nám lidé, kteří tohle dovedou. Vždy někdo s něčím přijde a my se to hned snažíme trumfnout. Když někdo dá 75 procent slevu na dopravu, my hned navrhneme, že může být zdarma. Tohle nefunguje a není to rozumné pro tuto zemi. Jsem velmi kritický ke směřování vládní politiky a všude to říkám. Podporujeme velké zemědělce a…

Vadí vám, že se ČSSD podílí na vládě?

Kdybych šel do vlády, tak řeknu: snížení byrokracie, snížením nákladů na udržení státu. Podpora spíš malým a středním zemědělcům…

Rozumím, ale spíš bych se vrátil spíš k té komunální politice, o které se teď rozhodovalo.

Myslím, že z poloviny výsledky v komunálních volbách ovlivňuje celostátní politika. Viděli jste jiné strany, které komunální volby ženou přes své lídry, to je jasný vzkaz, že se snaží ovládnout celou zemi, mít větší moc a prosazovat svoje myšlenky. Zadruhé je potřeba pracovat na kvalitních starostech. Straničtí aparátníci na odborných pozicích nás prostě nespasí a strana se musí vnitřně změnit.

Jak?

Musí dávat prostor vzdělaným a lidem se zkušenostmi. Teď to tak není. Dělají se zákulisní dohody, kšeftuje se s místy. To se musí rozetnout a změnit. Systémové problémy jsou tak velké, že neexistuje rychlé řešení. Nenajdeme superlídra, který se bude líbit celému národu. Bude to mravenčí práce.

Kdysi jste mi říkal, že v ČSSD jsou v podpalubí velice kvalitní lidé. Platí to pořád? Proč tam zůstávají Třeba do vedení sociální demokracie kandidoval Radim Hejduk ze spolku kolem ČSSD s názvem Idealisté a proti “starým vlčákům” neuspěl.

Možná se dá říct: chvála bohu za to. Myslím, že by tam nezměnil nic, protože by se tam dostal jen jeden chytrý a poctivý kluk. Změna musí být větší. Jeho doba ještě přijde, ale samotný tam nezvítězí. Musí přijít někdo s nosnou ideou, který přetne ty stranické spory.

Co byste ještě doporučil?

Aby se v příštím období tří až čtyř let aplikovaly mechanismy, které eliminují vlivy, jež s myšlenkou ČSSD absolutně nemají nic společného – tuhle rudnutí, tuhle hnědnutí. Strana musí mít nástroj, aby zamezila ničení svého jména a zlepšila stabilitu.

V Evropě až na pár výjimek levice upadá. Má ČSSD šanci v dnešní době ještě oslovovat voliče?

Věřím tomu, že myšlenka svobodného trhu s důrazem na solidární systém je taková, aby oslovila hodně lidí v této zemi. Podobná strana tu prostě není.

Vypadá to, že vedení ČSSD je s vývojem spokojené

Mělo by vedení ČSSD po výsledku voleb rezignovat? Třeba teď se na to chystá místopředseda Jaroslav Foldyna.

Nebudu jim radit. Musí si to posoudit a vyhodnotit. Zatím to vypadá, že jsou s vývojem spokojení a že se ČSSD odrazilo ode dna. Podle mě furt plaveme po dně.

Nemůže sociální demokracie prostě zaniknout?

Pokud bude pokračovat takovým způsobem, tak je velká šance, že se to stane. Co nabízíme navíc proti ANO a KSČM? Když se nad tím zamyslím, tak toho moc není. Asi ale nastane doba, kdy to v ČSSD začne vřít a řekneme si, kudy se chceme vydat.

A vy nemáte ambice stranu vést? Jste podle průzkumu agentury STEM/MARK nejpopulárnější hejtman v ČR.

Tato otázka je pro mě předčasná. Má práce je teď na kraji.

Otevřený, zábavný i dojemný rozhovor novinářky Renaty Kalenské s Karlem Schwarzenbergem v nejnovější knize Edice N: Připraven sloužit. Budete překvapeni, kolik jste o něm nevěděli. 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Komunální volby 2018

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější