Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Může nahota znamenat kontrolu? A existuje právo na sex?

Že je výjimečně krásná, poslouchala Emily Ratajkowski doslova už od narození. Foto:ČTK/APInvision/Evan Agostini
Že je výjimečně krásná, poslouchala Emily Ratajkowski doslova už od narození. Foto:ČTK/APInvision/Evan Agostini

Dvě nové knihy popisují, co znamená být ve 21. století ženou. Modelka a akademička hledají různými způsoby odpovědi na podobné otázky: jakou kontrolu mají ženy nad svým tělem? A komu vlastně nakonec ženské tělo slouží?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na první pohled to může působit jako přinejmenším překvapivé spojení: jedna je supermodelka, druhá profesorka, jednu živí krása vlastního těla, druhou akademická kariéra, jedna rozvíjí značku plavek, druhá myšlenky v prestižních vědeckých publikacích.

Že se zájmy supermodelky Emily Ratajkowské a oxfordské akademičky Amie Srinivasanové propletou, by ještě nedávno čekal asi jen málokdo. Dnes se však jména těchto žen skloňují ve stejných debatách, ony samotné vzájemně sledují svou práci, a dokonce už i společně vystoupily v médiích.

Co tedy tak rozdílné ženy spojilo?

Obě teprve před několika měsíci vydaly sbírky esejí. O obou titulech se ve feministických kruzích začaly vést zanícené debaty. A ačkoli to každá dělá jiným způsobem, obě otevírají ve svých knihách zásadní otázky současné západní feministické debaty: otázky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Feminismus

Rodina a vztahy

Sexualita

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější