Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Přichází Moneta. Přichází Novavax. A přichází také omikron. Co který z nich přinese, nevíme

Evropa se bojí varianty omikron, my na ni v Česku odpovídáme opatrnou výzvou k zodpovědnosti a snížením počtu PCR diskriminačních testů. Sloučením Monety a bankovní části PPF vzniká třetí největší česká banka. EMA schválila vakcínu Novavax, bude se jí očkovat i v Česku.

A dále: dva hluboké pohledy do současného Polska, ruští hokejisté v sovětských dresech, nezájem o oddlužení v Brně. Z práce svých kolegů vybral a okomentoval Petr Koubský. Ale než budete číst dál, přijměte prosím vánoční videopřání od Deníku N! (Fakt si ho pusťte, nebudete litovat.)

MONETA MONEY BANK SE SPOJUJE S BANKOVNÍ ČÁSTÍ PPF, což je Air Bank, český a slovenský Home Credit a fintechová společnost Benxy. Vzniká tak třetí největší banka na českém trhu. Skupina PPF v ní bude mít velké slovo a mohla by ji i ovládnout.

VARIANTA OMIKRON, NEJNOVĚJŠÍ PODOBA VIRU SARS-COV-2, straší Evropu. Právem? Tomu se věnujeme v několika článcích. Jeden z nich se snaží shrnout vše, co se o nové podobě koronaviru zatím ví z biologického a lékařského pohledu. Druhý upozorňuje na to, že právě s příchodem omikronu se v Česku snížilo procento vzorků testovaných pomocí diskriminační metody PCR, což je způsob, jak novou variantu včas poznat. Třetí článek je komentářem k aktuální covidové politice ministra Válka. Ze všech tří byste si měli odnést stejnou zprávu: nejistota je veliká, opatrnost nutná, očkování velmi vhodné.

V BRNĚ NEPROBÍHÁ TZV. MILOSTIVÉ LÉTO USPOKOJIVĚ. Možnosti minimalizovat své dluhy vůči státu, samosprávám a některým dalším subjektům, například dopravnímu podniku, tam využilo povážlivě málo lidí – jen desítky. To je velký rozdíl proti situaci v Praze. Zjišťovali jsme, kde je příčina této disproporce.

LÉKOVÁ AGENTURA EMA DOPORUČILA VAKCÍNU NOVAVAX k použití u dospělých. I v Česku tak přibude pátá vakcína. Naše vláda má objednáno 370 000 dávek. Očkovací látka je na jiném principu než všechny dosud používané, jde o tzv. proteinovou vakcínu.

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ VLASTIMIL VÁLEK (TOP 09) JE SPOLEČNÍKEM FIRMY, která školí lékaře. To je s funkcí ministra neslučitelné, Válek si je toho vědom a sdělil nám, že svůj byznys ukončí.

Naše publicistika

V jaké situaci je Fialova „vláda změny“, s čím se musí vypořádat, co od ní můžeme čekat a co ne? V dnešním dílu podcastu Studio N o tom hovoří s moderátorem Filipem Titlbachem kolega Jan Tvrdoň.

Polský parlament přijal zákon o vlastnictví mediálních firem, který de facto zakazuje soukromou televizní stanici TVN, nejdůležitější sdělovací prostředek v zemi mezi těmi, jež jsou kritické k vládě. Vlastníkem TVN je americká společnost Discovery. Proti zákonu protestují lidé na demonstracích, milion Poláků podepsal petici, kriticky se ozvali američtí politici. TVN je největší americkou investicí v Polsku a zákon porušuje smlouvu mezi oběma zeměmi o ochraně investic, důležitější je ale jeho politický rozměr, píše komentátor Petr Janyška.

Dlouhým a náročným čtením je reportáž – rovněž z Polska – zaměřená na vztahy mezi tamními LGBTQ aktivisty, státem, katolickou církví a veřejností. Z úst katolického kněze tam zazní příznačný výrok: „Duhová vlajka se stala symbolem ohavností, narušených a zvrácených činů.“ Článek Veroniky Tupé určitě nevynechte, je cennou sondou do sousední země, která je nám blízká i vzdálená zároveň.

Před třemi týdny zmizela v jižním Londýně česká zdravotní sestra. Její tělo se později našlo v parku. Předběžné policejní vyšetřování konstatovalo nevysvětlitelnou smrt bez cizího zavinění, místní obyvatelé s tím nejsou spokojeni a připomínají četné případy násilí vůči ženám. O vigilii za Petru Srncovou píše náš britský spolupracovník Ivan Kytka.

Ruští hokejisté si oblékli dresy s nápisem CCCP, své finské soupeře ale z míry nevyvedli. Ti je chladnokrevně porazili, což se za časů CCCP nestávalo. Co měla tato akce znamenat? vysvětluje Petra Procházková.

V zítřejším tištěném Deníku N naleznete:

 • Které ministerstvo zaplatilo Nově milion korun za nenápadný product placement v seriálu Ordinace v růžové zahradě. (Neřeknu.)
 • Kolik obyvatel Brna využilo možnost oddlužení v rámci „milostivého léta“. (Málo.)
 • Zda z evropského trhu s energiemi přichází také nějaká dobrá zpráva kromě hrozeb zdražování. (Jedna.)
 • Čím teď krmí Australané prasata. (Tím, čím čeští hipsteři sebe.)
 • Komu dělá starost záhadná smrt české zdravotní sestry v Londýně. (Ženám, které se necítí bezpečně.)
 • O kolik gólů prohráli s Finskem ruští hokejisté oblečení do „pamětnických“ sovětských dresů. (O jeden.)
 • Jaké jsou odhady dalšího vývoje pandemie vzhledem k variantě omikron. (To bych také rád věděl.)
 • Co následovalo na Právnické fakultě UK po zveřejnění kauzy Feri. (Ne málo.)
 • Kdo škodí Polsku. (Jeho vláda.)
 • Jakým přídavným jménem označila kolegyně Iva Bezděková ve svém komentáři ministra zdravotnictví. (Vcelku zdvořilým.)
 • Kolik let je Michal Lukeš ředitelem Národního muzea v Praze. (Dvacet.) A kolik stránek má rozhovor s ním. (Tři.)

Zajímavost odjinud

Politická osa buldozer/vetokracie podle Vitalika Buterina. (Jestli nevíte, kdo to je, začněte od jeho hesla na Wikipedii. Je to jméno k zapamatování.)

Citát pro dnešní den

Že i u lidu požívali úcty a nebyli jen trpěni, i když o nich kolovalo množství vtipů, to souviselo s obětí, jíž členové obce učenců platili za svou duchovní svobodu. Měli své pohodlí, ve skrovné míře se jim přidělovala strava, ošacení i byt, k dispozici jim byly skvělé knihovny, sbírky, laboratoře, zato však se vzdávali nejen blahobytu, manželství a rodiny, nýbrž byli jakožto mnišské společenství vyloučeni z veškeré soutěže světa, neznali majetek, tituly a vyznamenání a museli se v materiálních věcech spokojovat s životem velmi prostým. Chtěl-li někdo celý život vyplýtvat na rozluštění jednoho jediného starého nápisu, pak mu to bylo ponecháno na vůli, dokonce se mu dostávalo podpory; jestliže však se domáhal dobrého bydla, elegantního ošacení, peněz či titulů, narazil na neúprosné zákazy, a pro koho tyto choutky měly váhu, ten se již většinou v mladých letech vrátil do „světa“, stal se placeným odborným učitelem či učitelem soukromým nebo novinářem anebo se oženil, případně si vyhledal způsob života podle svého vkusu.

– Hermann Hesse: Hra se skleněnými perlami

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Názor

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější