Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Polsko nepřítelem samo sobě. Vládní strana ničí nezávislost médií i vztahy se svým největším spojencem – USA

V neděli se v desítkách polských měst konaly demonstrace proti novému zákonu a na podporu nezávislosti médií. Ve Varšavě se ulicemi vinul lidský had dlouhý stovky metrů. Foto: ČTK / AP, Czarek Sokolowski
V neděli se v desítkách polských měst konaly demonstrace proti novému zákonu a na podporu nezávislosti médií. Ve Varšavě se ulicemi vinul lidský had dlouhý stovky metrů. Foto: ČTK / AP, Czarek Sokolowski

Komentář Petra Janyšky: Polská vládní strana zadělala zemi na velký domácí i mezinárodní problém, který se týká nezávislosti médií, ochrany zahraničních investic, a zároveň poškozuje vztahy s USA. Kdyby chtěl někdo Polsku uškodit, nedokázal by to vymyslet lépe.

Minulý pátek Sejm neboli dolní komora polského parlamentu bleskurychle a těsnou většinou odhlasoval zákon, který má zlikvidovat jedinou nezávislou televizní stanici TVN kritickou vůči vládě. Zákon na podzim odmítl Senát, občané se bouřili a protestovali. Sejm ho teď přehlasoval, brzy má ho podepsat prezident Andrzej Duda.

Během následujících pouhých dvou víkendových dnů podepsal milion Poláků apel prezidentovi, aby zákon vetoval. V neděli se v desítkách polských měst konaly demonstrace proti novému zákonu a na podporu nezávislosti médií. Ve Varšavě se ulicemi vinul lidský had dlouhý stovky metrů. Lidé se stále nevzdali a brání se.

Protest proti zákonu vyjádřily všechny polské zaměstnavatelské a podnikatelské organizace, což je zcela bezprecedentní. A také američtí senátoři ze zahraničního výboru, mluvčí vlády USA i chargé d’affaires jejich ambasády ve Varšavě (velvyslance tam zatím nemají).

„Zákon ruinuje naše vztahy s naším největším spojencem USA, je v rozporu s ústavou, mezinárodním právem i zdravým rozumem. Je to útok na svobodná média,“ shrnul, oč jde, předseda opozičních lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz. Někteří politici mluví přímo o převratu v zemi.

Hraje se o příští volby, TVN trnem v oku vlády

Jde o hodně. Vládní straně PiS

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Polsko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější