Deník N

Novela evropského autorského práva prošla dalším kolem schvalování a už ji čeká jen finální hlasování v EP. Dnes se na ni podíváme očima právníka

Do Evropského parlamentu letos v Česku kandiduje 39 formací. Foto: David Iliff, Wikimedia Commons
Do Evropského parlamentu letos v Česku kandiduje 39 formací. Foto: David Iliff, Wikimedia Commons

Návrh směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu se projednává v legislativním procesu Evropské unie téměř dva a půl roku, přičemž prošel řadou změn.

Ve středu 13. února 2019 bylo dosaženo dohody v tzv. trialogu – jednáních mezi Radou Evropské unie a Evropským parlamentem za účasti Evropské komise. Dohodnutý text poté 20. února schválili zástupci členských zemí při hlasování v Radě EU. Zbývá finální schválení při hlasování na plénu Evropského parlamentu.

Pozornost věnovaná návrhu směrnice se zaměřuje zejména na článek 11, který má zavést nové právo vydavatelům novinářských publikací, a článek 13, který má upravit dosavadní fungování některých internetových služeb, které umožňují svým uživatelům sdílet obsah.

Potřebnost nové právní úpravy

S ohledem na kontroverznost článků 11 a 13 se často klade otázka, zda je vůbec potřeba nové právní úpravy, kterou přináší návrh směrnice. Na to nelze odpovědět obecně, protože směrnice obsahuje řadu různorodých ustanovení. Celou řadu výji­mek je možné vnímat jako vítanou pro moderní digitální prostředí – např. výjimku pro vytěžování dat a textů.
Co se týká článků 11 a 13, z čistě právního pohledu dle mého nová úprava potřebná není, jelikož stávající úprava je založená na dobrých základech a vyvážená. Na druhou stranu nelze přehlížet problémy, které dnes na internetu existují a které byly způsobeny mimo jiné příchodem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

EU copyright

V tomto okamžiku nejčtenější