Deník N

Notes: Ján a Martina – rok poté, Soukup toho má na Kypru víc a Brno z mnoha úhlů

Deník N, tištěné vydání z 21. 2. 2019.
Deník N, tištěné vydání z 21. 2. 2019.
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Čtvrteční nabídku článků, zpráv a reportáží Deníku N i dalších médií pročítal, do Notesu z nich vybíral a výsledek předkládá Jan Moláček.

Kauza kyperských firem, přes které Jaromír Soukup neprůhledně přelévá stamiliony, nekončí. Reportérka Eliška Hradilková publikovala pokračování. Pokračuje ovšem také majitel TV Barrandov – v zarytém mlčení o důvodech, které ho k převodům gigantických sum mezi vlastními firmami vedly.

Pokud se chcete podívat na dopis, na základě kterého předseda SPD Tomio Okamura zalarmoval BIS, GIBS i parlamentní kontrolní komise, najdete ho v článku Lukáše Prchala. Snad neprozrazuju příliš, když rovnou řeknu, že kdokoliv soudný by ho hodil do koše. Šéf SPD ale pojal podezření, že mu tajné služby chtějí rozvrátit stranu.

Pavla Holcová z našeho partnerského serveru Investigace.cz publikovala hned dva texty. Důvod je jednoduchý – dnes uplynul přesně rok od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Její reportáž mapuje poslední dny a hodiny před tragédií a první po ní. Systematicky a pečlivě, se všemi zjištěními, která od té doby o zločinu vyšla najevo.

Na druhém textu spolupracovala Holcová s novináři z Itálie a Slovenska. Společně rozkrývají aktivity Antonina Vadaly – klíčové postavy italské zločinecké organizace ’Ndrangheta na východním Slovensku. Právě o jejich vazbách na slovenské politiky Ján Kuciak psal.

Jana Ustohalová a Hana Mazancová rozkrývají podivný výpadek celostátního systému veřejných zakázek. Počítačový systém, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, zkolaboval v pátek minulý týden. Řada obcí a úřadů musí znovu vypsat veřejnou zakázku, mnohé projekty to zdrží nebo ohrozí.

Dnešní tištěný Deník N byl z velké části věnovaný Brnu. Petr Koubský přispěl příběhem geniálního matematika Kurta Gödela, který se v Brně narodil, přátelil se s Albertem Einsteinem a zemřel v exilu v USA.

Lenka Vrtišková Nejezchlebová se v rozhovoru s brněnskou spisovatelkou Kateřinou Tučkovou ptala nejen na literaturu… Vzniklo nevšední svědectví o traumatech z dětství plného násilí spisovatelčina otce vůči její matce. Ale o knížkách a dalších projektech Tučkové se taky dozvíte spoustu nového.

Kateřina Tučková v rozhovoru s Lenkou Vrtiškovou. Foto: Ludvík Hradílek, Deník N

určitě se podívejte na fotoreportáž Gabriela Kuchty z demonstrace za záchranu architektonicky cenných budov Transgasu v centru Prahy, s jejímž bouráním už její majitel začal.

Zítra v tištěném Deníku N najdete

  • Velký rozhovor s ministrem dopravy Danem Ťokem
  • Pět let staré osobní vzpomínky Petry Procházkové na kyjevský Majdan
  • Analýzu právníka Michala Nulíčka věnovanou nové směrnici EU o autorském právu

    Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější