Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Někdo smazal soubory ze systému ministerstva. Stát nedostane cukr, ohroženy jsou stovky dalších zakázek

Lidé, kteří touží zhubnout, by se měli přestat starat o tuky a raději by měli omezit sacharidy. Foto: Fotolia
Lidé, kteří touží zhubnout, by se měli přestat starat o tuky a raději by měli omezit sacharidy. Foto: Fotolia

Minulý pátek zkolaboval celostátní systém veřejných zakázek. Někdo v něm totiž smazal důležité soubory. Poškodilo to desítky obcí, škol, institucí a úřadů. Musejí totiž vyhlásit zakázky znovu, a ohroženy jsou tak odhadem stovky už naplánovaných projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj, které je za systém zodpovědné, zatím přesně neví, kolika zakázek se problém týká, a za chybu viní dodavatele systému, firmu Tesco SW. S ním už byly problémy dřív. Vysvětlení po něm budou chtít starostové i poslanci.

Vypadalo to, že se studenti zlínské Střední průmyslové školy polytechnické nebudou mít na čem učit, jak obrábět plasty. V pátek totiž zkolaboval národní systém pro zadávání zakázek, přes který škola počítače a robota musela nakoupit. Protože ale získala na vybavení tři a půl milionu korun z evropských peněz, musela dodavatele vysoutěžit do přesně daného termínu. Právě kolaps databáze veřejných zakázek, odkud zmizela dokumentace ke stovkám podobných zakázek, znamenal, že škola musí vyhlásit výběrové řízení znovu a přijde o peníze z EU. To se nakonec podařilo odvrátit.

„V pondělí nám dorazila zpráva, že došlo k provozní události v informačním systému NEN, kvůli které je nedostupná část dokumentů od začátku roku. Ve výsledku to znamenalo rychle zakázku vypsat a uveřejnit znovu,“ popsal Martin Kučný, který dvě zakázky pro školu administroval. „Ukazuje to na naprosto nedostatečné zabezpečení a lehkovážnost v nakládání s citlivými a šifrovanými daty,“ dodal Kučný.

Jak se ukázalo, stejný problém se týká nejméně desítek dalších zadavatelů veřejných zakázek. Zmizely jim důležité dokumenty a také už přijaté nabídky.

Například Správa státních hmotných rezerv musela zrušit zakázku na nákup zásob cukru krystal jen třináct hodin před koncem lhůty pro podání nabídek. „Zakázka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější