Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zdražování se Češi jen tak nezbaví. Ekonomové předpovídají, kdy se dá čekat nižší inflace

Cena elektřiny do velké míry roste i kvůli zdražování emisních povolenek. Foto: Pixabay
Cena elektřiny do velké míry roste i kvůli zdražování emisních povolenek. Foto: Pixabay

Zvyšování cen by mělo podle ekonomů i České národní banky kulminovat začátkem letošního roku. Nejvíc k němu přispěje další zdražování energií a tepla pro domácnosti.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za boty s cenovkou tisíc korun člověk zaplatí v meziročním porovnání průměrně o 130 korun víc, benzin je nejdražší za posledních sedm let a u másla se jen od října průměrná cena zvýšila o více než dvanáct procent. A kdo si chce pořídit nové auto loni stojící půl milionu, musí si nyní v průměru připlatit dalších 27 tisíc.

Závěr loňska se nesl ve znamení významného zdražování. V listopadu meziroční inflace dosáhla šesti procent a oproti začátku loňského roku byla skoro trojnásobná. V příštích měsících se navíc očekává její další zrychlení. Ministerstvo financí předpokládá, že meziroční inflace za celý loňský rok bude 3,5 procenta. V roce 2022 by už ale měla dosáhnout 6,1 procenta. Podobné číslo očekávají také ekonomové.

Ti se shodují na tom, že s největším cenovým šokem by Češi měli počítat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Inflace

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější