Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Masakr, který poslal Ukrajinu do Evropy. Aneb jak jsem nestihla zamávat Janukovyčovi

Rodič, který našel to, co najít nechtěl. Kyjev 20. února 2014. Foto: Petra Procházková, Deník N
Rodič, který našel to, co najít nechtěl. Kyjev 20. února 2014. Foto: Petra Procházková, Deník N

Běžná reportérská výprava. Přílet 18. února 2014. Docela pozdě večer. Kyjevské letiště znám dobře. Nic moc. Ukrajinskou metropoli mám ale ze všech východních metropolí nejradši. A to ještě nevím, že tady prožiju jedno z největších dramat své novinářské kariéry.

Vláčím z Prahy pro kolegy z České televize neprůstřelné vesty a helmy. V centru Kyjeva je v posledních dnech horko. Střílí se a létají kameny. Lidem, kteří tu stojí v mrazu od prosince 2013, dochází trpělivost. Pár mrtvých a spousta zraněných za poslední tři měsíce je výsledek, se kterým tahle revoluce určitě neskončí. Něco se stane. A brzy. Je jen otázka kdy a kolik krve při tom poteče.

Cítím to ve vzduchu provoněném smradem z neustále hořících pneumatik. Pro ekology tahle revoluce za novou evropskou budoucnost Ukrajiny fakt není. Pro novináře? Ráj. Pro ty, kdo povstání Ukrajinců proti korupci, příliš těsnému ruskému obětí a prolhaným politikům ovládaným oligarchy, nepřežijí, doslova.

Taxikáři a pohraničnice

Párkrát jsem měla v životě obrovské novinářské štěstí. Je úterý a já ještě nevím, že čtvrtek 20. února 2014 se mi zapíše do paměti jako

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější